Kategorie
Producent
Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
Oświetlenie awaryjne
Oprawy służące jako awaryjne oświetlenie ewakuacyjne, są bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa (BHP). Są to urządzenia, które nie tylko mają poprawiać bezpieczeństwo ale ułatwiać ewakuację. W wielu wypadkach oprawy awaryjne są wymogiem prawnym, który musi być spełniony, aby obiekt nadawał się do użytku. Obecność oświetlenia może mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w niektórych budynkach. Dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na przerwy w dostawie energii elektrycznej. W sytuacjach awaryjnych niezwykle istotne jest posiadanie właśnie oświetlenia awaryjnego. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdą Państwo szeroką i wciąż poszerzającą się gamę opraw oświetlenia awaryjnego LED, które spełniają wszystkie najważniejsze normy i posiadają certyfikaty dopuszczające do użytku.
Nie znalazłeś produktu którego szukasz? Potrzebujesz pomocy w doborze ?
Napisz do nas w oknie "Czatu" , e-mail: shop@wroled.pl lub zadzwoń 519 337 057
Oświetlenie awaryjne oraz ewakuacyjne LED
W asortymencie sklepu znajdziecie Państwo oprawy awaryjne natynkowe (do montażu na powierzchni takiej jak sufit czy ściana) jak i podtynkowe w atrakcyjnych cenach. Wybór tego oświetlenia jest koniecznością w obiektach o charakterze przemysłowym, a także w biurach oraz budynkach użyteczności publicznej czy szpitalach. Oświetlenie tego typu uruchamia się automatyczne zawsze wtedy, gdy w budynku zabraknie zasilania. W wielu przypadkach instalacja takiego systemu jest wymagana przez przepisy, a jej brak może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Lampa ewakuacyjna poprawia bezpieczeństwo miejsca, w którym się znajduje, a także ułatwia ewakuację w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Chociaż na co dzień nie zwracamy uwagi na ten rodzaj lamp, to w przypadku awarii lub wypadku może okazać się jedynym ratunkiem. Właśnie z tego powodu należy dbać, by instalacja zawsze funkcjonowała poprawie i regularnie ją serwisować.
Oświetlenie awaryjne LED - jak działa ?
Główną funkcją oświetlenia ewakuacyjnego jest zapewnienie działania w sytuacji, gdy podstawowe oświetlenie nie działa poprawnie. Dlatego konieczne jest, aby miało ono niezależne źródło zasilania, które uruchomi się w przypadku awarii zasilania głównego, czy to spowodowanej awarią energetyczną, czy pożarem. Lampy, moduły i piktogramy, czyli kluczowe elementy systemu oświetlenia ewakuacyjnego, są wyposażone w własne akumulatory, które zapewniają zasilanie. Czas działania tych akumulatorów zależy od jakości danego urządzenia i zazwyczaj wynosi od 1 do 3 godzin. W przeszłości oświetlenie awaryjne oparte było na tradycyjnych świetlówkach, natomiast obecnie standardem jest zastosowanie opraw LED, które są bardziej efektywne i wydajne. Moc opraw LED jest dostosowana do konkretnego rodzaju pomieszczenia, w którym jest montowany system ewakuacyjny.
Oprawa awaryjna - przepisy prawa
Przepisy określają dokładnie, w jakich sytuacjach oświetlenie awaryjne oraz ewakuacyjne powinno być zainstalowane w budynku. Zgodnie z normą PN-EN 1838:2005 oświetlenie ewakuacyjne musi znaleźć się w nim wówczas, gdy zanik napięcia może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia, a także poważne zagrożenie środowiska lub straty materialne. Celem instalacji systemu oświetlenia awaryjnego jest więc umożliwienie zakończenia procesów realizowanych wewnątrz budynku, a także zapewnienie bezpiecznego opuszczenie pomieszczeń w czasie awarii. Profesjonalna instalacja awaryjna zapewni ciągłość oświetlenia na zamkniętych powierzchniach bez okien oraz w nocy.
Lampa ewakuacyjna - czy jest konieczna ?
Jej głównym celem jest zapewnienie szybkiego i sprawnego opuszczenia budynku podczas awarii lub nieprzewidzianego wypadku, nawet wtedy, gdy przebywa w nim wiele osób na raz. Odpowiednio zainstalowany system powinien być widoczny z każdego miejsca, co wpływa pozytywnie na ograniczenie paniki. W skład oświetlenia ewakuacyjnego wchodzi podświetlanie drogi ewakuacyjnej, stref wysokiego ryzyka oraz strefy otwartej. Norma PN-EN 1838:2005 podaje szczegółowe wytyczne dotyczące lokalizacji punktów świetlnych oraz natężenia emitowanego przez nie światła. Instalacja powinna zostać tak dobrana, by sprawdzała się w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Aby spełniała swoją rolę, powinna podlegać regularnym kontrolom.
Oświetlenie ewakuacyjne - gdzie należy zainstalować ?
Oświetlenie ewakuacyjne jest nieodzowne w niewielu budynkach o szczególnym przeznaczeniu. Jak już wspomniano, jest ono instalowane między innymi w szpitalach oraz innych obiektach, gdzie występuje duże zgromadzenie ludzi. Jest ono niezbędne praktycznie we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Przepisy nakazują montaż systemów oświetlenia ewakuacyjnego wszędzie tam, gdzie znajduje się większa liczba ludzi. Dotyczy to budynków mieszkalnych, centrów handlowych, kin, a także wielu innych budynków i pomieszczeń. Warto podkreślić, że wykluczeniu od tej zasady nie podlegają nawet tymczasowe namiotowe pomieszczenia, jeśli tylko planuje się je przeznaczyć do organizacji działań z udziałem ludzi.
Oświetlenie awaryjne LED - najważniejsze wymagania
Oprawy oświetlenia awaryjnego powinny być zasilane z niezależnego źródła energii. Oświetlenie awaryjne ewakuacyjne powinno być odpowiednio rozmieszczone, aby w przypadku braku zasilania podstawowego można je łatwo zlokalizować w następujących miejscach:
-
Drzwi ewakuacyjne,
-
Wyjścia ewakuacyjne,
-
Każda zmiana kierunku na trasie ewakuacyjnej oraz każda zmiana poziomu ewakuacji,
-
Schody (z uwzględnieniem każdego stopnia),
-
Znaki bezpieczeństwa wskazujące lokalizację sprzętu ratunkowego, ewakuacyjnego, sprzętu przeciwpożarowego, punktów pierwszej pomocy itp.
Oprawa oświetlenia awaryjnego - certyfikaty
Przez wiele lat w Polsce często występowały problemy z właściwym działaniem oświetlenia awaryjnego. Powszechną praktyką było montowanie modułów awaryjnego zasilania w różnych oprawach bez dokładnej oceny kompletności urządzenia. Dodatkowo, jako sprzęt elektryczny, oprawy oświetlenia awaryjnego poddawano jedynie wewnętrznym kontrolom jakości. Aby temu zapobiec, konieczne stało się wprowadzenie odpowiednich przepisów regulujących dopuszczenie takiego oświetlenia do użytkowania. Decyzję o dopuszczeniu wydaje Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. J. Tuliszkowskiego - Państwowy Instytut Badawczy (CNBOP-PIB). Każdy producent wprowadzający na rynek oprawy do oświetlenia awaryjnego jako kompletny produkt, ma obowiązek uzyskać świadectwo dopuszczenia. Każdy taki produkt musi być oznakowany znakiem jednostki dopuszczającej oraz numerem świadectwa dopuszczenia. Oznakowanie to jest umieszczane bezpośrednio na produkcie w taki sposób, aby uniemożliwić jego usunięcie.
Zajrzyj również:
Pomoc techniczna
Masz problem z wyborem produktu? Zastanawiasz jaki produkt wybrać albo jak podłączyć instalację?
Sprawdź naszą stronę Pytania i odpowiedzi, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia LED.
Nie znalazłeś produktu, którego szukasz? Opis wybranego towaru nie jest dla Ciebie wystarczający?
Jesteśmy po to, aby Ci pomóc!
Pisz do nas na "czacie", e-mailem: shop@wroled.pl lub dzwoń : 519 337 057
lub zwrotu
następnego dnia
wszystkie produkty
Sklep z taśmami led i oświetleniem!
Nasz sklep oferuje zarówno nowoczesne rozwiązania - taśmy led, profile aluminiowe. Jak i bardziej tradycyjne rozwiązania jak lampy sufitowe czy lampy na szynie. Siedziba sklepu znajduje się we Wrocławiu, przy ul. Grota-Roweckiego 168. Większość naszych klientów pochodzi jednak z Internetu!
Staramy się oferować najlepsze ceny na taśmy led (w tym taśmy led cob ), żarówki, zasilacze do taśm led. Pomożemy również w doborze urządzeń smart home do Twojego domu czy mieszkania.
Sprawdź naszą stronę
Pytania i odpowiedzi
Sprawdź naszą stronę Pytania i odpowiedzi, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia LED.
Sprawdź pytana i odpowiedziJesteśmy po to,
aby Ci pomóc!
Nie znalazłeś produktu, którego szukasz? Opis wybranego towaru nie jest dla Ciebie wystarczający? Jesteśmy po to, aby Ci pomóc!
Skontaktuj się z nami