
Rozdzielnie
Rozdzielnica elektryczna
Rozdzielnie elektryczne są wykorzystywane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych, zyskując ogromną popularność. Ich atrakcyjność wynika nie tylko z funkcjonalności, lecz także możliwości estetycznego wykończenia wnętrza. Dzięki szerokiej gamie modeli rozdzielni z łatwością harmonijnie wkomponujemy je w każdą zabudowę. Rozdzielnia elektryczna jest niewątpliwie potrzebna do prawidłowego funkcjonowania instalacji w różnorodnych obiektach. Bowiem pełni rolę przesyłania, przetwarzania i rozdzielania energii pomiędzy różnymi obwodami i podsystemami. Warto zauważyć, że rozdzielnie mają również za zadanie zabezpieczyć obwody przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Skuteczne zabezpieczenie wewnętrza jest kluczowe, ponieważ znajdują się w nim specjalne elementy odpowiedzialne za prawidłowy przepływ prądu. Dzięki wykonaniu z blachy lub wysoce odpornego tworzywa sztucznego, rozdzielnice podtynkowe zapewniają także skuteczną ochronę przed wilgocią i zapyleniem.





Rozdzielnia - co to jest i do czego służy ?
Rozdzielnica elektryczna stanowi kluczowy element centralnego układu elektrycznego. Pełni ona wiele różnorodnych funkcji, składając się z różnych komponentów. Klasyczna skrzynka elektryczna jest obecna w każdym domu. Jednak rozdzielnice elektryczne są również niezbędne w przemyśle oraz różnego rodzaju budynkach komercyjnych. Rozdzielnia, nazywana także rozdzielnicą, odpowiada m.in. za bezpieczeństwo całego układu. Dlatego też musi spełniać najwyższe standardy. W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie rozdzielnice podtynkowe i natynkowe najwyższej jakości, które zostały sprawdzone i pochodzą od renomowanych producentów.
Rozdzielnia elektryczna - co oferujemy ?
W naszej ofercie znajdują się rozdzielnice o zróżnicowanych parametrach, obejmujących różne napięcia znamionowe oraz metody montażu. Nasz asortyment obejmuje rozdzielnice o różnej liczbie modułów, dostępne w wersji pionowej lub poziomej, z drzwiczkami pełnymi lub przezroczystymi. Co istotne, niektóre modele rozdzielnic elektrycznych umożliwiają montaż natynkowy oraz podtynkowy. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozdzielnicy budowlanej, licznikowej, polowej czy innego rodzaju, w naszej ofercie znajdziesz rozwiązanie odpowiadające Twoim wymaganiom. Oprócz wspomnianych rozdzielnic elektrycznych, oferujemy również szeroki wybór akcesoriów umożliwiających wykonanie funkcjonalnej i przede wszystkim bezpiecznej instalacji elektrycznej w każdym rodzaju wnętrza.
Jak montować rozdzielnice ?
Skrzynki elektryczne można montować na dwa sposoby. Jednym z nich jest natynkowy montaż na ścianie, który zapewnia łatwy dostęp do urządzeń wewnątrz. Natomiast rozdzielnica elektryczna podtynkowa jest umieszczana w ścianie. Przy odpowiednim planowaniu montażu, również zapewnia dogodny dostęp. Co więcej, rozdzielnica podtynkowa jest niewidoczna, co przynosi korzyści estetyczne. Dodatkowo, rozdzielnice podtynkowe są lepiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Jednak chcielibyśmy podkreślić, że każda rozdzielnica natynkowa z naszej oferty również zapewnia pełne bezpieczeństwo dla przewodów i urządzeń wewnątrz, pod warunkiem prawidłowej obsługi skrzynki. Metalowe drzwi i szczelna konstrukcja chronią przed wilgocią, pyłem oraz zapobiegają dostaniu się iskier, które mogą wywołać pożar do rozdzielnicy elektrycznej. W pierwszej kolejności należy ustalić miejsce, w którym rozdzielnica będzie zamontowana. Następnie należy zidentyfikować wszystkie obwody w budynku, uwzględniając dodatkowy osprzęt i wymagane urządzenia ochronne. Podczas doboru rozdzielnicy nie należy dokładnie dopasowywać jej do obecnej instalacji. Ważne jest uwzględnienie możliwości przyszłej rozbudowy obwodów oraz ewentualnych błędów w szacowaniu ilości potrzebnego osprzętu. Zaleca się założenie dodatkowego miejsca o około 20% większego od pierwotnych potrzeb, co zapobiegnie sytuacji, w której rozdzielnica okaże się zbyt mała.
Rozdzielnica elektryczna - wyposażenie
Do wyposażenia rozdzielnic elektrycznych potrzebujemy różnorodnej aparatury modułowej, w tym najczęściej stosowane urządzenia, takie jak np. aparatura modułowa dla budownictwa. Pośród tak szerokiego asortymentu możemy wyróżnić:
-
Wyłącznik różnicowoprądowy (RCD) - służy do ochrony przed porażeniem prądem. Reaguje na różnicę prądu między fazą a neutralnym przewodem, automatycznie wyłączając zasilanie w przypadku wystąpienia wycieku prądu.
-
Rozłącznik izolacyjny - umożliwia całkowite odłączenie zasilania w rozdzielnicach. Jest wykorzystywany do prac serwisowych, konserwacyjnych lub w sytuacjach awaryjnych.
-
Lampki sygnalizacyjne - służą do wizualnego informowania o stanie pracy i sytuacji w rozdzielnicy, na przykład o włączonym zasilaniu, działaniu ochrony przeciwprzepięciowej itp.
-
Ogranicznik przepięć (odgromnik) - chroni instalację przed niebezpiecznymi przepięciami, które mogą wystąpić w wyniku wyładowań atmosferycznych lub innych czynników zewnętrznych.
-
Wyłącznik nadmiarowo-prądowy - służy do ochrony obwodów przed przeciążeniem prądu. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej wartości prądu, wyłącznik automatycznie przerywa obwód, zapobiegając uszkodzeniom urządzeń.
Jak odpowiednio wyposażyć rozdzielnie ?
Jeśli już znamy skład standardowej rozdzielnicy elektrycznej oraz narzędzia potrzebne do montażu, warto zapoznać się z procesem łączenia poszczególnych elementów w naszej domowej rozdzielnicy. Należy jednak pamiętać, że montaż rozdzielnicy i instalacji elektrycznej powinien być wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie doświadczenie i uprawnienia. Nieprawidłowe połączenia mogą spowodować uszkodzenia, które zagrażają zarówno bezpieczeństwu ludzi poprzez ryzyko porażenia prądem, jak i możliwość wywołania pożaru.
Rozdzielnice elektryczne mają różne rodzaje wejść zasilania, ale najczęściej spotyka się przepusty znajdujące się w górnej i dolnej części obudowy, które trzeba wyłamać, aby poprowadzić przez nie przewody.
Elementy wewnątrz rozdzielnicy montuje się na szynie DIN, zwanej także szyną TS35. To specjalna szyna, na której można łatwo zamocować poszczególne elementy instalacji elektrycznej wewnątrz rozdzielnicy.
W większości przypadków rozdzielnice posiadają specjalne szyny montażowe, które są przymocowane śrubami. Dzięki temu można je odkręcić, zamocować na nich elementy instalacji elektrycznej, a następnie umieścić wewnątrz rozdzielnicy, wykonując jedynie zewnętrzne połączenia.

Pomoc techniczna
Masz problem z wyborem produktu? Zastanawiasz jaki produkt wybrać albo jak podłączyć instalację?
Sprawdź naszą stronę Pytania i odpowiedzi, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia LED.
Nie znalazłeś produktu, którego szukasz? Opis wybranego towaru nie jest dla Ciebie wystarczający?
Jesteśmy po to, aby Ci pomóc!
Pisz do nas na "czacie", e-mailem: shop@wroled.pl lub dzwoń : 519 337 057
lub zwrotu
następnego dnia
wszystkie produkty
Sklep z taśmami led i oświetleniem!
Nasz sklep oferuje zarówno nowoczesne rozwiązania - taśmy led, profile aluminiowe. Jak i bardziej tradycyjne rozwiązania jak lampy sufitowe czy lampy na szynie. Siedziba sklepu znajduje się we Wrocławiu, przy ul. Grota-Roweckiego 168. Większość naszych klientów pochodzi jednak z Internetu!
Staramy się oferować najlepsze ceny na taśmy led (w tym taśmy led cob ), żarówki, zasilacze do taśm led. Pomożemy również w doborze urządzeń smart home do Twojego domu czy mieszkania.
Sprawdź naszą stronę
Pytania i odpowiedzi
Sprawdź naszą stronę Pytania i odpowiedzi, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia LED.
Sprawdź pytana i odpowiedziJesteśmy po to,
aby Ci pomóc!
Nie znalazłeś produktu, którego szukasz? Opis wybranego towaru nie jest dla Ciebie wystarczający? Jesteśmy po to, aby Ci pomóc!
Skontaktuj się z nami