Co to jest barwa światła i temperatura barwowa w produktach LED?

Przeglądając asortyment naszego sklepu czy wędrując między półkami w marketach budowlanych pewnie zastanawiasz się czym jest temperatura barwowa? I jak odpowiednio dostosować barwę światła do swoich potrzeb. W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć ten temat i wytłumaczyć różnicę między temperaturami barwowymi i barwami światła.

barwy światła LED

Czym dokładnie jest temperatura barwowa?

W parametrach technicznych żarówek LED jak i w innych produktach wykonanych w technologii LED znajdziesz ilość Kelwinów, jaką posiada dany produkt. Jest to właśnie temperatura barwowa LED, która jest parametrem wyrażanym w jednostce Kelwinów [K].

Temperatura barwowa określa jak ciepłe jest dane światło. Nie ma to jednak nic wspólnego z wytwarzaniem ciepła ale z barwą światła czy jest ona zimna czy ciepła. Czym więcej Kelwinów ma dana żarówka tym jej światło będzie chłodniejsze i bielsze, natomiast im ta liczba jest bliższa zeru, tym światło jej będzie cieplejsze i znacznie bardziej żółte.

Temperaturę barwową świecenia produktu LED możemy podzielić na trzy podstawowe:

  • 2200 - 3500 Kelwinów - jest to światło, które jest najbardziej zbliżone do koloru tradycyjnej żarówki.
  • 4000-4500 Kelwinów - inaczej zwana białą dzienną barwą, jest rodzajem światła, który słynie ze swojej uniwersalności.
  • 4600-11000 Kelwinów - jest to najchłodniejsza barwa ze wszystkich kolorów światła żarówek LED. Czym wyższa temperatura barwy tym światło wpada w lekkie odcienie niebieskiego.

Barwa światła LED i jej zastosowanie

Barwy źródła światła LED zależą od parametru (temperatury barwowej), jakim jest ilość Kelwinów. W przypadku tradycyjnego oświetlenia (halogenowe, żarowe itp.) klient nie miał dużego pola wyboru i zwykle zaopatrywał się w produkty o ciepłej barwie światła.

Oświetlenie LED dysponuje szeroką możliwością doboru odpowiedniej barwy światła i możemy podzielić je na trzy podstawowe kategorie:

  • Barwa biała ciepła - Jest to idealny wybór do pomieszczeń, w których relaksujemy się i odpoczywamy. Biały ciepły kolor światła sprzyja przytulnej atmosferze i sprawia, że pomieszczenia stają się znacznie bardziej przytulne. Zalecana jest do pomieszczeń takich jak sypialnia, salon czy strefa wypoczynku
  • Barwa biała neutralna - Jest to kolor światła pośredni pomiędzy tym ciepłym a zimnym. Ma działanie pobudzające, dlatego warto stosować ją w miejscach wykonywanej pracy (blat roboczy). Jest to najczęściej wybierana barwa światła wśród naszych klientów.
  • Barwa biała zimna - Jest to również barwa światła, która znacząco pobudza nasz organizm do działania i pracy. Miejsca, które oświetlimy zimnym światłem, są lepiej wyeksponowane i szybciej zauważalne przez ludzkie oko. Polecana jest do oświetlenia przestrzeni handlowych i przemysłowych.

barwa ciepła, zimna i neutralna

Powyżej wymienione zastosowania barw światła nie są regułą, której należy się sztywno trzymać i przestrzegać. Dobór odpowiedniej barwy światła zależy bowiem od konkretnych uwarunkowań oświetlanego pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji użytkownika.

Co więcej nie ma przeciwwskazań, aby oświetlenie o różnej barwie światła mieszać ze sobą. Na przykład, ciepłe białe światło można zastosować jako główne źródło światła w kuchni oraz zimne światło jako dodatkowe oświetlenie blatu bądź innej przestrzeni roboczej. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże bliżej zapoznać się z technologią LED.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, czy może potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu. Wroled Grota-Roweckiego 168/1, 50-001 Wrocław Tel. 519 337 057.

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl