Szerokie zainteresowanie technologią LED doprowadziło do zrodzenia się potrzeby na dostosowywanie tradycyjnych opraw oświetleniowych do specyfiki źródeł LED. Inwestorzy, wykonawcy oraz osoby odpowiedzialne za konserwację oświetlenia poszukują informacji, jak prosto mogą zmienić swoje energochłonne instalacje na cuda nowoczesnej techniki oświetleniowej. W tym artykule podpowiemy jak zamienić tradycyjne jarzeniówki na świetlówki LED.
Na samym początku modernizacji przestarzałego oświetlenia musimy zastanowić się nad wyborem pomiędzy źródłami LED zasilanymi z dwóch stron, a tymi w których fazę i przewód neutralny podłączymy z jednej strony. Zatem nasuwa się pytanie, jak przejść z modelu tradycyjnego na LED i jak podłączyć świetlówkę LED?
Poniżej przedstawiamy w kilku krokach wymianę świetlówki tradycyjnej na świetlówkę LED:
- Sprawdzamy czy oprawa oświetleniowa została odłączona od zasilania.
- Z oprawy oświetleniowej usuwamy dławik i starter lub po prostu pomijamy w systemie zasilania.
- Sprawdzamy w jaki sposób poprowadzone zostało zasilanie.
- Upewniamy się jaki typ zasilania jest zasadny w przypadku nowej świetlówki LED. Dla świetlówek zasilanych dwustronnie- do jednego gniazda prowadzimy przewód 0, a do przeciwległego fazę. Strony gniazd nie są istotne.
- Dla świetlówek zasilanych jednostronnie - przewód 0 oraz fazy są podłączone do jednego gniazda. Uwaga należy pamiętać o zachowaniu podziału aby nie doprowadzić do zwarcia.
- Umieszczamy świetlówkę w gniazdach. W przypadku świetlówek zasilanych jednostronnie, do gniazda z przewodami osadzamy koniec świetlówki z tabliczką znamionową.
- Upewniamy się o poprawności podłączenia i konfiguracji.
- Załączamy zasilanie.
Zamów teraz:
Schemat świetlówki - podłączenie świetlówki
Modernizacja oprawy pod świetlówki LED zasilane jednostronnie
Modernizacja oprawy pod świetlówki LED zasilane dwustronnie
Często przy wymianie jarzeniówek na świetlówki LED pojawia się pytanie: Czy świetlówka LED do pracy wymaga dławika indukcyjnego i startera? Otóż NIE. Świetlówki w technologii LED w przeciwieństwie do swoich poprzedników do rozruchu nie wymagają żadnych dodatkowych elementów typu dławik indukcyjny czy starter. Wprawdzie wyglądem przypominają tradycyjne świetlówki, ale od strony technicznej zbudowane są tak samo jak wszystkie pozostałe wyroby oświetleniowe wykonane w technologii LED.
Wewnątrz tuby znajdują się nie tylko diody, ale również układ zasilający, co powoduje, że do bolców świetlówki należy podłączyć wyłącznie zasilanie. Najczęściej do wymiany standardowej świetlówki na świetlówkę liniową LED, wystarczy usunąć lub ominąć starter oraz dławik. Dodatkowo – dzięki usunięciu elementów rozruchowych pojawiają się dodatkowe oszczędności eksploatacyjne – starter i dławik nie są już zasilane energią elektryczną.
Wymiana tradycyjnych jarzeniówek na świetlówki LED nie jest skomplikowana ani czasochłonna.
Dlatego nie zwlekaj z modernizacją przestarzałego oświetlenia, ponieważ zamiana na świetlówki LED niesie ze sobą wiele korzyści:
- Świetlówki LED cieszą się bardzo długą żywotnością od 30 000 do 50 000 godzin. Nie będziesz potrzebował już regularnych wymian, które są czasochłonne i kosztowne.
- Świetlówki LED są bardziej wydajne niż tradycyjne świetlówki. Zużycie energii jest prawie o połowę mniejsze, dzięki czemu można zaoszczędzić na rachunkach za energię.
- Świetlówka LED nie zawiera rtęci i jest przyjazna środowisku.