Taśmy LED

Szukasz modne oświetlenie LED? Taśma, określana inaczej jako pasek ledowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Sklep internetowy Wroled z siedzibą we Wrocławiu udowadnia, że taśma LED na metry charakteryzuje się idealnym stosunkiem jakości do ceny. Dzięki temu każdy z Państwa powinien znaleźć tanie paski oświetleniowe odpowiednie dla siebie. W ofercie znajdują się ledy na taśmie ekonomicznej w niższej cenie i rocznej gwarancji oraz paski ledowe do profesjonalnych zastosowań. 

Sklep z taśmami LED

Wysoka wydajność diody LED na taśmie z serii profesjonalnej to gwarancja odpowiednio dobranych komponentów, powtarzalność barw i wiele więcej - gwarantujemy Państwu 100% satysfakcji

Wiemy też, że nie zawsze można sobie pozwolić na zakup droższego produktu! Dlatego nasz sklep oferuje taśmy LED z serii ekonomicznej, która powinna zadowolić wszystkich z Państwa, którzy planują oświetlenie tymczasowe lub niskobudżetowe. Niska cena przy poprawnej jakości! 

  • nowość
  • nowość
Taśma LED EKO 5050 RGB IP20 7,2W/m Taśma LED EKO 5050 RGB IP20 7,2W/m
Producent: wroLED
Cena: 59,00 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
  • nowość
ZŁĄCZKA 10mm RGB PIN/PIN bez przewodu ZŁĄCZKA 10mm RGB PIN/PIN bez przewodu
Cena: 0,40 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
  • nowość
Taśma LED EKO 5050 RGB IP20 14.4W/m Taśma LED EKO 5050 RGB IP20 14.4W/m
Producent: wroLED
Cena: 79,00 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Złączka 10mm RGB 4 piny / zatrzask Złączka 10mm RGB 4 piny / zatrzask
Cena: 3,30 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
  • nowość
  • nowość
ZŁĄCZKA DO TAŚM LED 10mm bez przewodu ZŁĄCZKA DO TAŚM LED 10mm bez przewodu
Cena: 0,95 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
  • nowość
  • nowość
ZŁĄCZKA DO TAŚM LED 8mm bez przewodu ZŁĄCZKA DO TAŚM LED 8mm bez przewodu
Cena: 0,90 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
ZŁĄCZKA LED 10mm KĄTOWA "L" ZŁĄCZKA LED 10mm KĄTOWA "L"
Cena: 0,95 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
  • nowość
ZŁĄCZKA LED 10mm RGB KĄTOWA "L" ZŁĄCZKA LED 10mm RGB KĄTOWA "L"
Cena: 0,95 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
  • nowość
ZŁĄCZKA LED 8mm KĄTOWA "L" ZŁĄCZKA LED 8mm KĄTOWA "L"
Cena: 0,95 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
  • nowość
Taśma LED RGB 5V do TV Taśma LED RGB 5V do TV
Producent: Polux
Cena: 59,00 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Taśma LED EKO 5050 RGB+W (zimna) 14.4W/m Taśma LED EKO 5050 RGB+W (zimna) 14.4W/m
Producent: wroLED
Cena: 89,00 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Taśma LED EKO 5050 RGB+W Ciepła 14.4W/m Taśma LED EKO 5050 RGB+W Ciepła 14.4W/m
Producent: wroLED
Cena: 89,00 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Taśma LED EKO 5050 RGB+W Neutralna 14.4W/m Taśma LED EKO 5050 RGB+W Neutralna 14.4W/m
Producent: wroLED
Cena: 89,00 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Taśma LED RGB 5050SMD 150LED/5M IP20 Taśma LED RGB 5050SMD 150LED/5M IP20
Producent: wroLED
Cena: 129,00 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Przewód LED RGB 4x0.3mm2 - 1m Przewód LED RGB 4x0.3mm2 - 1m
Cena: 3,99 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Przewód płaski TLYP 2x1 mm2 ,1 metr Przewód płaski TLYP 2x1 mm2 ,1 metr
Producent: import
Cena: 2,99 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Przewód płaski TLYP 2x0.5 mm2 ,1 metr Przewód płaski TLYP 2x0.5 mm2 ,1 metr
Producent: import
Cena: 1,99 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Gniazdo DC 2,1 x 5,5 mm z zaciskami Gniazdo DC 2,1 x 5,5 mm z zaciskami
Producent: import
Cena: 1,99 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Wtyk DC 2,1 x 5,5 mm z zaciskami Wtyk DC 2,1 x 5,5 mm z zaciskami
Producent: import
Cena: 1,99 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej
Gniazdo DC 2,1 x 5,5 z przewodem Gniazdo DC 2,1 x 5,5 z przewodem
Producent: import
Cena: 2,20 zł
brutto
szt.
Więcej zobacz więcej

Taśma ledowa to pasek LED

Gdy mówimy o taśmach LED, mamy przed oczami charakterystyczny "pasek oświetlenia", który - w zależności od wersji i modelu - posiada określone właściwości świetlne. I choć dla wielu osób element ten kojarzy się z oszczędnością i nowoczesnością, to w praktyce wiedza ta nie wystarczy, by zakupić dobrej jakości taśmy LED. Co zatem warto wiedzieć i jak przygotować się do zakupu?

Czym jest taśma LED?

Taśmy LED to elastyczne elementy nośne, na których - oprócz odpowiednich połączeń - umieszczono diody LED, czyli świetlne elementy półprzewodnikowe. Umieszczenie ich na powierzchni listwy LED sprawia, że świecą one światłem jednorodnym i rozproszonym. Dzięki temu emanują one bardzo przyjemnym i ukierunkowanym światłem, które może rozświetlać wybraną przez użytkownika przestrzeń.

Taśmy ledowe są określane jako paski lub listwy LED.

Kolorowe taśmy LED - na czym polega ich wyjątkowość?

Taśmy LED RGB to świetlne urządzenia półprzewodnikowe, które emanują zróżnicowanym kolorystycznie światłem. Każda z diod wchodzących w skład układu składa się z trzech osobnych., LED-owych źródeł światła RGB (czerwony, zielony i niebieski). Mieszanina tych barw pozwala na uzyskanie żądanego efektu kolorystycznego. Cały proces jest najczęściej sterowany z poziomu bezprzewodowego pilota, co znacznie usprawnia jego obsługę.

Taśma LED - słów kilka o cięciu

Taśmy LED można ciąć w dowolny sposób, zachowując oczywiście wszystkie niezbędne zasady. Po pierwsze - cięcia należy wykonać tylko za pomocą nożyczek. Po drugie - wykonujemy je w ściśle określonych miejscach, które mogą znajdować się co 2.5, 5 lub 10 cm (w zależności od rodzaju listwy LED). Dzięki temu łatwo można ją dopasować do specyfiki lokalizacji, w której będzie ona instalowana.

Wodoodporna taśma LED - kiedy warto ją wybrać?

Listwy LED wodoodporne są droższe od swych standardowych odpowiedników, przez co ich zakup nie zawsze jest ekonomicznie uzasadniony. Produkty wodoodporne należy montować wyłącznie tam, gdzie istnieje duże ryzyko bezpośredniego oddziaływania wilgoci (np. łazienka). Jeśli woda spada na taśmę, powinna być ona dodatkowo zabezpieczona profilem aluminiowym i warstwą silikonu!

Tej zasady nie trzeba się trzymać np. podczas montażu w kuchni. Dobrej jakości taśma wodoodporna z łatwością poradzi sobie z bezpośrednim oddziaływaniem pary wodnej. Inaczej wygląda kwestia montażu takiej taśmy na zewnątrz. W tym przypadku właściwie jedynym, sensownym rozwiązaniem jest montaż taśmy wodoodpornej, która dodatkowo zostanie zabezpieczona wspomnianym profilem i uszczelniona warstwą silikonu.

Koniec z żelowaną taśmą LED!

Wodoodporne taśmy LED są wyposażone w specjalną powłokę ochronną, która zabezpiecza je przed działaniem wody. Słabszej jakości produkty posiadają ochronną warstwę żelową, która najczęściej wyprodukowana jest z silikonu. Rozwiązanie to posiada wiele wad i jest zastępowane przez taśmy z warstwą lakierową (warstwa hydrofobowa zwana też NANO).

Dlaczego silikon się nie sprawdza? Przede wszystkim dlatego, że na skutek promieniowania UV jego barwa ulega pewnym zmianom, barwa światła się zmienia. Zjawisko to nie występuje w powłokach NANO. Kolejną wadą silikonu jest duży współczynnik zatrzymywania ciepła, co przedkłada się na wzrost temperatury diod i - w konsekwencji - jej szybsze przepalenie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że powłoka żelowa sama zmienia temperaturę emitowanego światła (nawet o 500 K więcej).

Nagrzewanie taśm LED - co warto wiedzieć?

Taśmy LED ulegają zjawisku rozgrzania, które jest naturalnym efektem przepływu prądu elektrycznego przez odbiornik półprzewodnikowy. Wysoka sprawność taśmy sprawia, że ilość emitowanego ciepła jest stosunkowo niewielka. Mimo to, może ono doprowadzić do uszkodzenia listwy LED i znajdujących się w niej elementów półprzewodnikowych. W celu uniknięcia tego zjawiska taśmy LED wmontowuje się w profile aluminiowe, których zadaniem jest szybkie odprowadzenie ciepła. Z tego też powodu nie powinno się ich instalować bezpośrednio na powierzchniach drewnianych, które są termicznymi izolatorami.

Taśma LED - jaką najlepiej wybrać do kuchni?

Taśmę LED do kuchni najlepiej wybierać w kontekście temperatury emitowanego przez nią światła. Jeśli ma ona oświetlać blat kuchenny, optymalnym rozwiązaniem będzie światło o temperaturze 3500 - 4000 K. Jeśli listwa LED ma pełnić rolę oświetlenia głównego, najlepiej postawić na modele emitujące światło 4000 K. Jego zaletą jest pełna uniwersalność - można przy nim zarówno kroić warzywa, jak i czytać książki.

Jakie ledy pod szafki kuchenne?

Kuchnia jest miejscem, w którym światło stanowi bardzo istotną rolę, dlatego dodatkowe oświetlenie blatu taśmami led będzie świetnym pomysłem. Taśmy są umieszczone pod szafkami oraz skierowane pod kątem w dół, dzięki czemu po poprawnym zamontowaniu nie będą nas razić w oczy. Istotną informacją jest to iż podczas gotowania powstaje ciepła para, dlatego dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie ledów przy pomocy profili.

W zależności od tego jaką barwę światła preferujemy możemy wybrać taśmy o barwie ciepłej, neutralnej lub zimnej. Do mebli w kolorach brązu i beżu dobrym pomysłem będzie zastosowanie ciepłej barwy. W kuchniach urządzonych w kolorach bieli i szarości, najlepiej będą wyglądać taśmy led białe zimne. Jeżeli nie potrafimy ocenić czy konkretne oświetlenie dobrze będzie pasować najlepiej wtedy zdecydować się na oświetlenie neutralne, które najbardziej zbliżone jest do światła dziennego.

Jaka taśma led do akwarium?

Jeżeli chcemy oświetlić akwarium taśmą led, która będzie znajdować się poza zbiornikiem, ale przy tym narażona będzie na wilgoć, wtedy powinniśmy zastosować taśmę o szczelności minimum IP45 (taka taśma nie może zostać zamontowana pod wodą). W przypadku, gdy chcielibyśmy, aby oprawa miała kontakt z wodą należy zastosować taśmy o szczelności powyżej IP68. Przy wyborze taśm do akwarium należy mieć na uwadze, że im wyższa klasa szczelności tym lepiej.

Taśma LED - główne źródło oświetlenia?

Układ taśmy LED można wykorzystać w roli oświetlenia głównego, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na jej parametry świetlne. Po pierwsze - takie źródło światła musi mieć moc około 15 - 18 W, dzięki czemu uzyskamy jasność na poziomie standardowej, 100 - watowej żarówki. Po drugie - taśma LED musi charakteryzować się dużą wydajnością świetlną (np. 140 lumenów na każdy Wat mocy). Oczywiście należy mieć też na względzie odpowiednie rozmieszczenie taśmy i jej optymalną długość.

Jakie ledy do oświetlenia ściany?

Jeśli chcemy, aby zamiast całego pomieszczenia oświetlona była tylko wybrana ściana, a nie mamy możliwości wpuszczenia ledów w sufit, wtedy najlepiej zastosować profile aluminiowe. Dzięki zastosowaniu profili z przesłoną światło będzie rozchodziło się bardziej równomiernie niż jakby to było w przypadku zamontowania samej taśmy led, która utworzyłaby niezbyt estetyczne źródła punktowego światła. Niezbędną informacją przy wyborze taśm led będzie moc diod. W ofercie posiadamy taśmy o różnym natężeniu, więc każdy będzie w stanie dopasować moc do swoich potrzeb.

Podwieszany sufit - jaką taśmę wybrać?

Jeśli mamy w pokoju podwieszany sufit, instalacja oświetlenia LED w postaci dedykowanych taśm będzie bardzo dobrym pomysłem. Takie światło będzie efektownie odbijanie przez ściany i sufit, dzięki czemu będzie ono miękkie i komfortowe dla oczu. Oprócz tego - ze względu na charakterystykę sufitu podwieszanego - stworzy ono ciekawą atmosferę wewnątrz pomieszczenia. Aby tak było, konieczny jest wybór odpowiedniego źródła światła. Optymalnym rozwiązaniem będzie montaż taśmy o mocy co najmniej 8,4 W lub wyższej. Nie należy zapominać również o odpowiedniej temperaturze (w przedziale 3000 - 4000 K).

Ściemnianie światła - czy jest to możliwe?

Odpowiadając na pytanie - tak, światło emitowane przez listwy LED może być ściemniane za pomocą odpowiedniego układu elektronicznego. Układ taki - czyli sterownik - może mieć formę urządzenia przewodowego lub bezprzewodowego. W najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach jasnością taśmy LED można sterować poprzez... aplikację w smartfonie lub wewnętrzny komputer automatyki sterującej domem inteligentnym.

Taśma LED - kwestia zasilania

Taśma LED jest zasilana napięciem 24 lub 12 V. Wartość ta jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia, aczkolwiek wymaga podłączenia transformatora, układu stabilizującego i mostka prostującego (najczęściej układ Graetza). Dzięki temu wartość napięcia zasilającego jest możliwie najwyższa, co wydłuża okres efektywnego użytkowania instalacji.

Jak zbudowana jest taśma LED?

Taśma LED ma formę elastycznego paska, na którego powierzchni znajdują się diody SMD LED. Taśmy podkład ma strukturę PCB. Oznacza to, że w jego skład wchodzą między innymi aluminiowe ścieżki, którym dostarczana jest energia elektryczna. Każdy z emiterów światła posiada osobny rezystor, którego zadaniem jest redukcja napięcia elektrycznego doprowadzonego do diod.

Podstawą taśmy LED jest warstwa klejąca, której zadaniem jest ułatwienie montażu w wybranych przestrzeniach. Taśmy które proponujemy Państwu, posiadają odpowiednie certyfikaty jakości. Co więcej - są one poddawane częstym badaniom (zarówno wewnętrznym jak i zewnętrznym). Jeśli nasze rozwiązania zostaną zamontowane na odpowiednim podłożu (aluminium odprowadzające ciepło), będą one świecić równym światłem przez wiele lat!

Taśma LED - najważniejsze rodzaje

Taśmy LED różnią się między sobą wieloma parametrami. Jednym z najważniejszych (oprócz mocy) jest zagęszczenie źródeł światła. Przykładowo układy typu 60 SMD składają się z diod, które umiejscowione są w odległości 1.5 cm od siebie. W takiej sytuacji padające z nich światło ma charakter punktowy (sprawdzi się głównie jako dekoracja świetlna). Jeśli jednak mówimy o produkcje 120 SMD, to odległość pomiędzy poszczególnymi diodami zmniejsza się do około 0.7 cm, co przedkłada się na znacznie lepszy jakościowo strumień świetlny. W oznaczeniach taśm LED można też spotkać się z innymi numerami (np. SMD 2835, SMD 3014 itd.). Są to oznaczenia określające wielkość poszczególnych diod, co - uwaga - nie musi przedkładać się na moc układu i natężenie emitowanego światła.

Istotnym parametrem taśm jest też ich wydajność świetlna. W naszych rozwiązaniach mamy do czynienia z wydajnością na poziomie 110 lumenów na Wat (lub więcej), co oczywiście przedkłada się na wyższą sprawność układu. Tego samego nie można powiedzieć o rozwiązaniach prezentowanych przez konkurencję, które - bardzo często - oferują wydajność na poziomie o połowę niższym. Kolejnym kryterium podziału taśm LED jest rodzaj i barwa światła.

O ile podział na diody białe i RGB został opisany już wcześniej, o tyle różnice w temperaturze nie są dla wszystkich oczywiste. Temperatura światła ma istotne znaczenie dla komfortu użytkownika i - w zależności od wykonywanych czynności - na kondycję jego oczu. Rozwiązaniem optymalnym są listwy emitujące światło w zakresie 3000 - 4000 Kelwinów, zapewniającemu idealną kolorystykę otaczającej przestrzeni wraz z możliwością komfortowego czytania.

Wracając do barwy światła, diody RGB nie umożliwiają (w standardowej konfiguracji) emisji światła barwy białej. Niemniej w naszej ofercie znajdują się również i takie produkty, które - oprócz diod RGB - posiadają osobną, białą diodę świetlną. Takie taśmy LED nazywamy rozwiązaniami RGBW (RED, GREEN, BLUE, WHITE). Innym, równie istotnym kryterium podziału instalacji taśmowych jest ich stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Wyraża się go w parametrze IP, które oznacza odporność na działanie wody i pyłów. Im parametr ten jest wyższy, tym mniejsza wrażliwość układu na w/w czynniki. Przykładowo taśmy narażone na wilgoć posiadają parametr IP dochodzący nawet do 67.

Kilka słów o zasilaczach sieciowych

Specyfikacja diody LED wymaga dostarczenia napięcia stałego o określonym (możliwie jak najniższym) falowaniu. W tym celu dla tego typu instalacji wybiera się zasilacze stałonapięciowe, których napięcie wyjściowe wynosi 12 lub 24 V. Co więcej - instalacja zasilająca wymaga podłączenia specjalnego stabilizatora, którego zadaniem jest ochrona układu przed skokami napięcia. Stabilizację tą realizuje się poprzez podłączone równolegle diody Zenera, których zadaniem jest odprowadzanie nadwyżki napięcia do masy. Istotnym elementem zasilacza sieciowego jest też filtr wygładzający przebieg wartości napięcia zasilającego. W nowoczesnych układach stosuje się filtry indukcyjne i pojemnościowe, złożone z odpowiednio zamontowanych (równolegle i szeregowo) kondensatorów i cewek indukcyjnych.

Jak wybrać optymalną moc zasilacza? Jeśli metr taśmy LED pobiera 8.4 W mocy, to 10 metrów analogicznej taśmy pobiera aż 84 W. Aby cały ten układ mógł być odpowiednio zasilony, stawia się na zasilacze, których moc jest większa od nominalnego zapotrzebowania o około 10 procent. W tym przypadku optymalnym zasilaczem będzie więc urządzenie o mocy 100 W. Podłączenie zbyt słabego zasilacza przełoży się albo na zmniejszenie intensywności świecenia układu, albo też na szybsze uszkodzenie zasilacza.

Jak podłączyć taśmę LED?

Jak podłączyć taśmę LED? Najlepiej rozpocząć od zakupu odpowiedniego zasilacza, zgodnie z punktem powyższym. Gdy już mamy zasilacz LED, należy go podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym (i najbardziej bezpiecznym), jest standardowe podłączenie do gniazdka. Drugim - wymagającym odpowiednich kwalifikacji - jest bezpośrednie podłączenie się do puszki i poprowadzenie osobnej instalacji świetlnej (np. natynkowej).

Bezpośrednio za źródłem napięcia montujemy taśmę, którą łączymy dwoma przewodami (jednym plusem i jednym minusem). Połączenie to może być już wcześniej przygotowane i mieć formę dedykowanych połączeń. Może się też zdarzyć, że połączenie trzeba będzie wykonać samemu. Można to zrobić dosyć łatwo, stawiając na popularne kostki przyłączeniowe. Jeśli zasilacz nie posiada gotowych przyłączy, poszczególne przewody łączymy zgodnie z oznaczeniami IN i OUT. Oznaczenie IN określa konieczność podłączenia instalacji napięcia sieciowego. Z kolei OUT to wyjście z układu, którego zadaniem jest doprowadzenie energii elektrycznej bezpośrednio do instalacji świetlnej.

Pomiędzy zasilaczem a listwą można zamontować sterownik LED, w efekcie czego barwa światła będzie mogła być sterowana. Oczywiście każdy sterownik posiada specjalne oznaczenia, które definiują gdzie i jak należy podłączyć odpowiednie przewody układu. W przypadku podłączania układów RGB(W), podłączenie sterownika jest niezbędne. Każdy z tych układów posiada 4 (lub analogicznie 5) przewodów, które należy wpiąć w odpowiednie miejsca na sterowniku. Pamiętajmy, że standardowy zasilacz oferuje jedynie 2 przewody wyjściowe!

Listwy sufitowe - specyficzne zastosowanie taśm LED

Listwa sufitowa to specyficzna forma wykorzystania taśm LED. Dlaczego? Ponieważ emanuje ona jednorodnym i zdrowym dla oczu światłem o wybranych parametrach i temperaturze. Nawiasem mówiąc - światło liniowe jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż światło punktowe, gdyż (oprócz walorów zdrowotnych) można nim dosłownie malować wnętrza pomieszczeń, ubogacając w ten sposób ich aranżację. Warto też dodać, że listwa sufitowa wyposażona w taśmę LED nie powoduje efektu rażenia i to niezależnie od kolorystyki ścian i sufitu.

Światło padające bezpośrednio z taśm odbijane jest przez sufit, dzięki czemu staje się ono miękkie i delikatne, przez co przypomina ono naturalne światło słoneczne. Tego typu oświetlenie LED nie powoduje dyskomfortu oczu i głowy. Jednocześnie może ono znacznie ułatwić pracę (np. biurową) i czytanie książek! Istotną zaletą listw sufitowych jest prosty sposób montażu taśm, które - najczęściej - są przyklejane za pomocą specjalnej warstwy klejącej.

Jak zamontować taśmę LED?

Pierwszym krokiem na drodze do odpowiedniego przygotowania powierzchni pod taśmę LED jest rzecz jasna solidne oczyszczenie wybranej struktury. Musi być ona pozbawiona wilgoci i dobrze odtłuszczona, gdyż tylko w takim przypadku będzie można ją stabilnie przykleić do wybranego elementu. Dbajmy też o to, by taśma LED została zamontowana na w miarę równej powierzchni. Dzięki temu będzie ona emitować uporządkowany strumień świetlny i - co równie ważne - utrzyma się w wybranym miejscu nawet przez lata.

Należy pamiętać, by - zgodnie z tym co było napisane na początku artykułu - taśma LED nie była montowana na powierzchniach izolowanych termicznie. W przeciwnym razie jej temperatura będzie podwyższona (brak zjawiska odprowadzania ciepła), co najprawdopodobniej doprowadzi do jej uszkodzenia. Najlepiej montować paski LED na profilach aluminiowych, które nie ulegają korozji i jednocześnie doskonale odprowadzają nadmiar ciepła.

Ile woltów wybrać?

Wśród użytkowników taśm LED toczą się dyskusje, jakim napięciem wyjściowym powinny być one zasilane. Na rynku są dostępne (najczęściej) dwa rodzaje pasków, to jest zasilane napięciem 12 i 24 V. Które z nich będą najlepsze?

Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zakup taśm zasilanych napięciem 24 V. Specyfika konstrukcji paska sprawia, że prąd płynie po całej jego długości. W przypadku modeli zasilanych napięciem 12 V, może być to nawet 5 - 6 A (w zależności od długości wybranego paska). Duży prąd przepływający przez układ doprowadza do podwyższenia jego temperatury, co w konsekwencji może wpłynąć na szybsze uszkodzenie całości instalacji. Wybór modelu zasilanego wyższym napięciem, pozwala na utrzymanie tego samego poziomu mocy (i wydajności świetlnej), przy jednoczesnej redukcji temperatury.

Kolejnym ważnym atutem taśm LED zasilanych napięciem 24 V jest mniejszy spadek napięcia, wywołany przez dwukrotnie niższy prąd przepływający przez układ. Dzięki temu nie widać różnic w intensywności świecenia poszczególnych końców paska LED, co oczywiście przedkłada się na większą jednorodność emitowanego strumienia świetlnego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że niższa wartość prądu przewodzenia pozwala na zainstalowanie cieńszych przewodów zasilających i to bez ryzyka wzrostu rezystancji układu.

Ile wat na metr taśmy LED?

Wszystko zależy od tego jak duże pomieszczenie chcemy oświetlić oraz jak mocne chcemy mieć oświetlenie z taśm led. Jeżeli pomieszczenie nie jest zbyt duże i chcemy, aby oświetlenie było delikatne należy wtedy wybrać taśmy o niższej mocy wat np. 4,8W, automatycznie jeśli chcemy, aby oświetlenie było mocniejsze, wtedy należy wybrać taśmy o wyższej mocy wat np.14,4W.

Ile prądu zużywa taśma led?

Taśmy led wbrew temu, co myśli wielu ludzi wcale nie są „pożeraczami prądu” nawet, jeśli są zapalone przez dłuższy czas. W zależności od tego ile diod będzie występować na metrze taśmy oraz jaką moc taśmy wybierzemy zużycie prądu będzie się różnić.

Metrowa taśma LED SMD 3528 z 30 diodami pobiera 2,4W, taśma z 60 diodami pobiera 4,8 W natomiast ze 120 diodami 9,6W.

Metrowy odcinek taśm ledowych SMD 5050 z 30 diodami pobiera 7,2W podczas gdy taśma z 60 diodami 14,4W.

Taśma LED RGB z 30 diodami pobiera 7,2W, a taśma mająca 60 diod na metrze 14,4W.

Taśmy LED a aranżacja wnętrza

Rola taśm LED w aranżacji domowego wnętrza jest ogromna. I choć najczęściej wykorzystuje się je jako praktyczny dodatek w kuchni (oświetlenie nad blatem), to równie dobrze można zamontować je bezpośrednio pod sufitem, o czym zresztą była mowa w poprzednich akapitach niniejszego artykułu. O czym warto pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?

1. Taśmę LED należy zamontować w profilu aluminiowym i to niezależnie od panujących warunków otoczenia. W szczególny sposób należy o niej pamiętać np. w kuchni, gdzie dobowa różnica temperatur może być bardzo duża. Nie zapominajmy też, by montując taśmę w kuchni (również w wariancie listwy), zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem wilgoci!

2. Temperaturę emitowanego przez paski LED światła należy dopasować do warunków aranżacyjnych. Jeśli w pomieszczeniu dominują kolory ciepłe, warto postawić na taśmy świetlne o temperaturze około 3000 K. W przypadku pozostałych typów pomieszczeń, temperatura światła powinna oscylować w okolicach 4000 do 6000 K. W tym ostatecznym wariancie mamy do czynienia ze światłem białym, doskonałym do nowoczesnych i oszczędnych aranżacyjnie pomieszczeń.

3. Światło emitowane przez paski LED może padać zarówno na sufit, jak i na ściany pomieszczenia. W obydwu wariantach warto zadbać o taśmy RGB + W, które pozwolą na szybką zmianę domowej aranżacji kolorystycznej i to zależnie od aktualnego nastroju lub zastosowania wybranego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, by montaż taśm odbywał się wyłącznie na równomiernym podłożu, dzięki czemu możemy uniknąć charakterystycznych nieciągłości w jednorodnym oświetleniu rozproszonym.

4. Jak zamontować listwę LED? Większość tego typu rozwiązań wykonana jest z tworzywa sztucznego (poliuretanu), który charakteryzuje się relatywnie niewielką masą. Dzięki temu listwa i taśma mogą być zamocowane wyłącznie za pomocą połączeń klejonych, ale tylko z wykorzystaniem dedykowanych klejów. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie klasycznych wkrętów, za pomocą których listwa będzie stabilnie tkwić w ścianie przez wiele lat.

Jak łączyć ze sobą poszczególne taśmy LED?

Wbrew pozorom, proces połączenia ze sobą poszczególnych fragmentów taśmy LED nie jest trudny. Wymaga on jedynie podstawowych zdolności manualnych, gdyż w większości przypadków nie wymusza on ingerencji w instalację elektryczną budynku. Jak zatem połączyć taśmy LED?

Każda taśma posiada miejsca (są specjalnie oznaczone), w których można ją przyciąć za pomocą zwykłych nożyczek. Poszczególne diody są ze sobą tak połączone, by mogły one działać autonomicznie niezależnie od miejsca przycięcia (zgodnie ze wspomnianymi oznaczeniami). Po przycięciu taśmy LED każdy z jego końców wymaga dolutowania przewodów niezbędnych do połączenia układu z zasilaczem lub ze sterownikiem. Połączenie ze sobą dwóch liniowych fragmentów taśmy nie jest problemem, aczkolwiek wymaga dość dużej precyzji. Muszą one być połączone w ten sposób, by powstająca między nimi przerwa była relatywnie niewielka. W ten sposób monter utrzyma ciągłość instalacji świetlnej a także jednorodność samego oświetlenia.

Istnieje ciekawy sposób na wyeliminowanie zjawiska różnic jasności końców taśmy LED. Wystarczy rozdzielić przewód zasilający na kilka pojedynczych przewodów a następnie końcówkę każdego z nich podłączyć do taśmy w odległości mniej więcej 5 metrów. Dzięki temu poszczególne fragmenty paska LED będą połączone względem siebie szeregowo, co wyeliminuje efekt spadku napięcia (i jasności) na linii o dużej długości. Fragmenty taśm można połączyć za pomocą lutowania. Czynność tą wykonujemy wyłącznie za pomocą lutownicy niewielkiej mocy, gdyż nadmiar ciepła odprowadzony przez miedziane ścieżki, mógłby doprowadzić do uszkodzenia struktury diod półprzewodnikowych.

Kuchnia - którą taśmę wybrać?

Najpopularniejszą metodą wykorzystania taśm LED w kuchni jest montaż ich bezpośrednio nad blatem, czyli w domyśle nad powierzchnią roboczą. Wykonywane na niej czynności (krojenie, smażenie na patelni, pieczenie itd.), wymagają intensywnego światła, które na dodatek będzie charakteryzować się odpowiednią temperaturą. Dzięki temu praca w kuchni będzie przyjemniejsza i bardziej bezpieczna dla naszych oczu.

Taśmy LED najlepiej zamontować bezpośrednio pod szafkami kuchennymi i - jeśli istnieje taka możliwość - w aluminiowym profilu ochronnym. Warto zadbać o to, aby został on odpowiednio dobrany do kolorystyki szafki, dzięki czemu stworzy z nią kolorystyczną całość. Najpopularniejsze na rynku są profile w kolorze anodowego aluminium. Prezentują się one niezwykle nowocześnie i - wbrew pozorom - pasują również do bardziej klasycznych aranżacji. Odpowiednio dobrany profil to nie tylko kwestia designu. Należy pamiętać, że jest on również swoistą osłoną taśmy przed ciepłem i parą wodną. Profile aluminiowe mogą mieć zróżnicowaną formę. Do najpopularniejszych należą odmiany kątowe narożne, montowane tradycyjnie w rogu pomiędzy szafką a ścianą. Opcjonalnie można też skorzystać z nowoczesnych rozwiązań mocowanych w dolnej części szafki, które wiesza się w połowie odległości pomiędzy jej frontem a powierzchnią ścienną. Obydwa rozwiązania pozwolą na równomierną emisję światła.

Wybierając taśmę LED dla typowej kuchni, najlepiej postawić na oświetlenie LED o barwie światła 3000 - 4000 Kelwinów. Naszym zdaniem najlepszą opcją będą taśmy LED o barwie światła 4000 K, gdyż zapewnia ona najlepszą jakość oświetlenia i to niezależnie od tego, co w kuchni zamierzamy robić. Nawiasem mówiąc, to właśnie barwa światła 4000 K zapewnia najlepsze efekty estetyczne, jeśli chodzi o aranżację wnętrza kuchni.

Jaką taśmę LED wybrać do łazienki?

Łazienka to kolejne miejsce, w którym dobór odpowiedniego oświetlenia LED jest bardzo istotny.

1. W łazience spędzamy bardzo dużo czasu. To w niej większość kobiet wykonuje swój codzienny makijaż. Z kolei panowie często korzystają z niej podczas golenia. W obydwu przypadkach konieczne jest zainwestowanie w oświetlenie LED, które jak najlepiej oddaje efekt w pełni naturalnego światła słonecznego. Dzięki temu stylizacja uzyskana przed lustrem, będzie dokładnie taka sama jak w świetle słonecznym.

2. Łazienka wymaga instalacji taśm LED, które powinny w zdecydowanej większości spełniać założenia produktów wodoodpornych. Według obowiązujących przepisów monterskich, wewnątrz łazienki należy wydzielić specjalne strefy, w których instalacja elektryczna powinna - niezależnie od swego zastosowania - charakteryzować się odpowiednimi parametrami pracy. Strefy te z oczywistych względów znajdują się najbliżej źródeł wody (kran, wanna itd.).

Taśma LED RGB - najważniejsze informacje

Standardowa, najprostsza taśma LED świeci wyłącznie w kolorze białym. Można ją rozbudować - o czym była już mowa w niniejszym artykule - o dodatkowe diody LED, które świecą w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Podanie odpowiednich napięć na każdą z nich pozwala na uzyskanie żądanego efektu kolorystycznego. Problem w tym, że w ten sposób nie można uzyskać barwy białej.

Dlatego standardowy pasek RGB wyposaża się w dodatkową diodę emitującą światło białe. W efekcie uzyskujemy układ, w którym każde ze źródeł światła zasilane jest z osobnego przewodu (przewód masowy jest wspólny). Oznacza to, że w standardowym RGB mamy cztery przewody a w RGBW - aż pięć. Prawidłowe działanie całego zestawu uzależnione jest przede wszystkim od umiejętnego podłączenia każdej diody do - rzecz jasna - sterownika pracy układu. Sterownik ten może pełnić rolę ściemniacza (redukcja napięcia poprzez potencjometr), ale też może różnicować napięcie padające na każde ze źródeł światła. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w aranżacjach z sufitem podwieszanym, w których zamontowany układ będzie świecił w wybrany sposób, tworząc za każdym razem zupełnie inny nastrój wewnątrz pomieszczenia.

Podsumowanie

Taśmy LED to nowoczesne źródła światła, które dzięki nowoczesnej elektronice mogą spełniać bardzo zróżnicowaną rolę. Niestety ich optymalny wybór wymaga podstawowej wiedzy z zakresu elektroniki. Nic więc dziwnego, że niekiedy w tej materii wymagana jest pomoc wykwalifikowanego specjalisty.

 

POMOC 


Nie znalazłeś produktu którego szukasz? Potrzebujesz pomocy w doborze ? 
Napisz do nas w oknie "Czatu" , e-mail: shop@wroled.pl lub zadzwoń 519 337 057 


DLACZEGO MY

Pomoc

Pomoc techniczna


Masz problem z wyborem produktu? Zastanawiasz jaki produkt wybrać albo jak podłączyć instalację?
Sprawdź naszą stronę Pytania i odpowiedzi, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia LED.

Nie znalazłeś produktu, którego szukasz? Opis wybranego towaru nie jest dla Ciebie wystarczający? 
Jesteśmy po to, aby Ci pomóc! 
Pisz do nas na "czacie", e-mailem: shop@wroled.pl lub dzwoń : 519 337 057  

Możliwość wymiany
lub zwrotu
Dostawa nawet
następnego dnia
Gwarancja na
wszystkie produkty

Sklep z taśmami led i oświetleniem!

Nasz sklep oferuje zarówno nowoczesne rozwiązania - taśmy led, profile aluminiowe. Jak i bardziej tradycyjne rozwiązania jak lampy sufitowe czy lampy na szynie. Siedziba sklepu znajduje się we Wrocławiu, przy ul. Grota-Roweckiego 168. Większość naszych klientów pochodzi jednak z Internetu!

Staramy się oferować najlepsze ceny na taśmy led (w tym taśmy led cob ), żarówki, zasilacze do taśm led. Pomożemy również w doborze urządzeń smart home do Twojego domu czy mieszkania.

Sprawdź naszą stronę
Pytania i odpowiedzi

Sprawdź naszą stronę Pytania i odpowiedzi, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia LED.

Sprawdź pytana i odpowiedzi

Jesteśmy po to,
aby Ci pomóc!

Nie znalazłeś produktu, którego szukasz? Opis wybranego towaru nie jest dla Ciebie wystarczający? Jesteśmy po to, aby Ci pomóc!

Skontaktuj się z nami

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl