Dlaczego warto inwestować w droższe ledy? Poradnik

droższe oświetlenie ledZapraszamy do lektury poradnika z którego dowiesz się, dlaczego warto płacić więcej za droższe ledy.

1. Niskojakościowe oświetlenie LED.

Niskogatunkowe oświetlenie LED świeci nienaturalnym światłem, czyli posiada niski indeks oddawania barw(RA). RA występuje w rozpiętości od 0 do 100. Słońce promienieje z RA równorzędnym 100, zatem doskonale oddaje barwy otoczenia.

Zmęczone oczy

Niski indeks oddawania barw (niskie RA) zatem niżej niż 80, męczy oczy. Nasz narząd wzrokowy nie jest w stanie oswoić się ze sztucznym światłem, które posiada RA poniżej 70 i wzrok się męczy. Funkcjonowanie w niskogatunkowym świetle jest przyczyną pogarszającego się wzroku.

Nieładne kolory otoczenia

Niskogatunkowe źródła światła iluminując otoczenie, nie odwzorowują rzeczywistych kolorów. Kolory w świetle, które posiada RA niższe niż 80, wyglądają sztucznie, co można przyrównać do miana "światło jak w klinice", ponieważ w klinikach zazwyczaj było montowane sztuczne światło ze świetlówek o bardzo niskim indeksie oddawania barw.

Ludzka skóra w nienaturalnym świetle z RA niżej niż 80 wygląda blado, czyli gdyby takie oświetlenia zostało by zamontowane w łazience, kobiety miały by utrudnione w wykonaniu makijażu. Po wyjściu na światło dzienne, odcień twarzy wyglądałby całkiem inaczej. 

Istotne: niedrogie źródła światła głównie mają podane symbol RA>80, ale często ich realne RA wynosi max 70.

2. Degradacja diody LED

Kompresja wiązki światła

Dioda LED w trakcie pracy rozgrzewa się co przyczynia się do jej degradacji. Kiedy dioda LED jest niskogatunkowa, w granicach pół roku systematycznego świecenia szacunkowo po 4 godziny dziennie (więc bynajmniej nie za dużo), istotnie bo w dodatku o 30-40% może zmniejszyć poziom transmisji światła.

Najpierw żarówka generuje moc o strumieniu 800 lumenów, a pół roku później diody tracą moc i emitują światło z intensywnością ~550 lumenów. Lepszej jakości dioda LED jest wytrzymała na wypalanie. Także traci moc, ale bez porównania wolniej. Przebieg degradacji lepszej jakości diody LED w czasie jednego roku jest właściwie niezauważalny.

Zmiana tonu światła

Niskogatunkowa dioda LED może zmienić odcień emitowanego światła. Kiedy instalacja oświetleniowa LED po zakupie wydobywa np: barwę ciepłą, po niespełna kilku miesiącach, na skutek degradacji diody LED, prawdopodobnie zmieni odcień na zimny, bądź na ciepły z dodatkiem różowego przedświtu.

Znane są rozmaite przypadki zmiany odcienia światła. Nie jest pewne jak odcień się zmieni, ale w kwestii niskogatunkowych diod LED ten problem często występuje. Diody LED lepszej jakości nie zmieniają barw.

3. Wadliwe układy zasilania

Wszelkie oświetlenia LED posiadają własne zasilanie, niezależnie od formy źródła światła LED (panel LED, taśma, żarówka itd). Przede wszystkim układ zasilania jest często wadliwym elementem oświetlenia ledowego.

W produktach, które odsyłane są na reklamacje, notorycznie problem związany jest z zepsutym zasilaniem. W tanich, niskogatunkowych oświetleniach LED wbudowane są tanie zasilacze, bez dobrego zasilania pada całość.

Najlepiej zainwestować w lepszej jakości oświetlenie LED, które będzie działać przez lata. Jeśli produkt jest tani to oczywiste jest, że posiada także tanie diody, tanią obudowę oraz tani układ zasilania.

Odpowiednio, droższy produkt posiada lepsze diody jak również i zasilanie. Decydującym aspektem przeciw niskogatunkowym oświetleniu LED jest kwestia przegrzania i wywołania pożaru przez tanie zasilanie.

Zasilacze z wyższej półki posiadają zabezpieczenie przed samozapłonem.

 

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl