Profile aluminiowe LED P4 – jak wybrać profil dopasowany do Twoich potrzeb?

Profile aluminiowe LED P4 – jak wybrać profil dopasowany do Twoich potrzeb?

Profil aluminiowy do taśm LED pełni wiele ważnych funkcji. Jak wspominaliśmy już w naszych poprzednich artykułach, główną funkcją profili jest odprowadzanie ciepła z taśm LED co wpływa pozytywnie na żywotność taśmy. Element ten, może też pełnić funkcję ozdoby czy uzupełnienia wnętrza.

profil aluminiowy led w suficie
Jaki profil LED?

Wybór profilu jest ważny ponieważ w zależności od modelu na jaki się zdecydujemy, możemy osiągnąć różne efekty świetlne. Profili LED jest wiele, dlatego dzisiaj skupimy się na jednym z podstawowych modeli jakim jest P4.

profil aluminiowy led P4

Aluminiowy profil LED P4 firmy Tech-Light to sam pierwszy najważniejszy profil, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Na wstępie omówmy wymiary tego modelu. 

P4 występuje w dwóch długościach – 1m i 2 metry. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na ten wymiar i musimy szukać zastosowania tylko w przestrzeniach, gdzie odcinek o danej długości będzie pasował. Profil aluminiowy można docinać na dowolny wymiar przy pomocy prostych narzędzi warsztatowych – np. piłka do metalu. 
Zewnętrzna szerokość i wysokość modelu P4 to 15mm x 7 mm. Szerokość wewnętrzna tj. 13 mm, pozwala na zainstalowanie w profilu niemal wszystkich typów taśm LED.

wymiary profilu led P4

Bardzo istotnym elementem tego profilu jak i pozostałych modeli dostępnych w naszym sklepie, jest przesłona/szybka instalowana metodą „na klik”. O tym ważnym elemencie pisaliśmy również na naszym blogu. Szybki instalowane tą metodą niosą za sobą wiele korzyści. Pamiętajmy, że taśma LED zainstalowana wewnątrz profili jest tylko elementem elektronicznym, który może ulec uszkodzeniu. Dlatego zawsze należy przemyśleć, jak w przypadku awarii dostaniemy się do taśmy.

Jeśli przesłona jest wsuwana w profil, bardzo często zdarza się, że ten trzeba w całości demontować z powierzchni aby wysunąć przesłonę, a następnie dostać się do taśmy. Przy profilach Tech-Light unikniemy tego kłopotu ponieważ przesłonę można w każdym momencie wyjąć i „wcisnąć” z powrotem w profil.

Do profilu P4 nadają się dwa rodzaje przesłon – Model przesłony C1T – bezbarwna oraz C1M – przesłona mleczna. 
Każda z przesłon występuje również w 2 długościach – 1 oraz 2m i tak jak profil można ją docinać do wymiaru.

Profile LED P4 - zastosowanie

Ten model przeznaczony jest do stosowania głównie we wnętrzach. 
Ze względu na swoje niewielkie wymiary nadaje się on idealnie do schodów, mebli, czy witryn sklepowych. Profil LED P4 sprawdza się idealnie w przypadku instalacji w ściankach meblowych o małym przekroju. Wiele osób decyduje się na zastosowanie tego profilu w przypadku instalacji taśmy LED na suficie podwieszanym. Osoby, które pragną podświetlić półki meblowe, a nie mają możliwości wyfrezowania otworu na profil, również mogą wykorzystać model P4. 

Do dyspozycji mamy 3 rodzaje tego modelu – profil aluminiowy anodowany, profil malowany na kolor biały lub czarny. Profil anodowany nadaje się do wszystkich zastosowań, jednak jeśli chcemy ukryć profil w białej lub czarnej powierzchni możemy skorzystać z profili malowanych, dzięki czemu profil zleje się z daną powierzchnią co polepszy efekt wizualny.

Profil aluminiowy LED P4 można również zastosować na terenach zewnętrznych! 
Istnieje możliwość uszczelnienia profili LED przez aplikację silikonu między profil, a przesłonę oraz na początku i końcu profilu. Umiejętne wykonanie tej czynności sprawi, że profil będzie hermetycznie zamknięty, a to pozwoli użytkownikowi na zainstalowanie go np. w ogrodzie czy łazience!

Jak zamontować profil LED P4?

Metod montażu jest kilka i należy dobrać odpowiednią do powierzchni lub miejsca w jakim chcemy zainstalować profil P4.

Jedną z metod jest instalacja za pomocą taśmy piankowej dwustronnej. Jeśli wybierzemy taśmę dobrej jakości, to możemy być pewni, że profil przez bardzo długi czas będzie przylegał idealnie do powierzchni. Taśma znajdzie swoje zastosowanie szczególnie w miejscach gdzie nie ma możliwości nawiercenia otworów.

Drugą metodą jest zastosowanie uchwytów (mocowników) dedykowanych do tego modelu P4. 
Mocownik przykręcamy do powierzchni za pomocą śrub, a następnie wciskamy w niego cały profil. Dwa uchwyty wystarczają w zupełności do zainstalowania profilu o długości 1m. W przypadku profilu 2-metrowego należy zainstalować 3 uchwyty – 1 uchwyt co 1 metr. Mocownik ma tę zaletę nad taśmą, że profil można łatwo zdemontować, a w przypadku dobrej taśmy LED zerwanie oprawy LED razem z taśmą może skutkować zniszczeniem powierzchni, na której znajdowała się taśma klejąca.

Trzecią metodą jest przykręcenie profilu do powierzchni.
W tym celu najlepiej jest nawiercić otwór w profilu, dobrać odpowiednią śrubę, a następnie wkręcić śrubę przez profil do danej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tego rodzaju montażu, w pierwszej kolejności przykręcamy profil do powierzchni, a dopiero po jego zainstalowaniu wklejamy taśmę LED.

mocowanie profilu led P4

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu zakupu profilu P4? 

Osoby, dla których ważny jest efekt wizualny i które chcą zastosować ten profil na powierzchni widocznej dla oka, muszą wiedzieć, że wysokość profilu ma duże znaczenie dla ostatecznego efektu świetlnego. Wadą niskich profili jest niewielka odległość między przesłoną (szybką), a diodą taśmy LED. W efekcie, nawet po zastosowaniu przesłony mlecznej, widoczne są „kropki” które są skupiskami światła. 

Efektu kropek nie ma możliwości zniwelować do zera jednak możemy go w pewnym stopniu „upłynnić” tak, aby uzyskać efekt najbliższy jednolitej linii światła. W tym celu należy zastosować taśmę, na której znajduje się min. 120 diod na jednym metrze taśmy - np. taśma LED 9.6W/m z diodą 3528. Przy zastosowaniu taśm gdzie występuje 60 diod na metr, punkty świetlne będą wyraźnie widoczne!

Osoby, którym zależy na jednolitej linii światła już na samym profilu (na przesłonie) powinny zastanowić się nad profilami wyższymi np. model P5. Ten typ profili LED posiada wiele zalet, a jeszcze więcej zastosowań. Niewielki koszt za 1 metr, niewielkie wymiary, możliwość zakupu profilu anodowanego lub malowanego w kolorze białym lub czarny że jest to profil najchętniej wybieranym profilem.

Nasza firma oferuje dla osób, które nie czują się na siłach lub nie posiadają odpowiedniego warsztatu usługi docinania profili pod wymiar, wykonywania gotowych opraw czy uszczelniania profili w celu zastosowania ich na terenach zewnętrznych. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi profilami LED dostępnymi w naszym sklepie, które mają tyle samo zastosowań i zalet jak profil P4.

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl