Jak obliczyć moc zasilacza?

Współpracując z klientami we Wrocławiu, bardzo często spotykamy się z zapytaniem dotyczącym doboru zasilacza do kupowanej taśmy LED. Pisząc poniższy artykuł chcielibyśmy dokładnie opisać i wyjaśnić w jaki sposób trzeba postępować podczas zakupu zasilacza, na co zwracać uwagę w szczególności i jakiej mocy dobierać zasilacz. Na wstępie krótko wyjaśnimy i zdefiniujemy co to jest moc zasilacza. Zapraszamy do lektury.

Co to jest moc zasilacza?

Prawidłową nazwą, która określa moc zasilacza to WAT. Jest to jednostka mocy albo strumienia dla energii zawarta w układzie SI. Nazywana jest również jednostką pochodną dla układu SI. Symbol jakim oznaczamy moc to litera „W”. Nie jest to absolutnie przypadkowa nazwa. James Watt to szkocki inżynier i wynalazca od którego nazwiska została właśnie nazwana jednostka mocy.

Z definicji wiemy, iż 1 wat - 1 „W”, to moc, przy której została wykonana praca w czasie jednej sekundy (1s.) i jest zrównana jednemu dżulowi – 1 „J”. To taka ciekawostka dla tych, którzy chcieliby bardziej zagłębić się w przedstawianą definicję. Ok ! Starczy tych ciekawostek ! Wróćmy jednak do prawidłowego sensu artykułu, czyli aspektu obliczania mocy do taśmy ledowej.

A jeśli szukasz zasilaczy... po prostu sprawdź naszą ofertę tutaj: https://wroled.pl/zasilacze-led-12v

Dlaczego warto obliczyć moc zasilacza?

Odpowiedź jest prosta, przede wszystkim po to aby nie wymieniać źle dobieranego zasilacza co jakiś krótki okresu czasu. Po to aby nie ponosić kolejnych niepotrzebnych wydatków oraz nie denerwować się podczas następnej wymaganej wymiany źle dobranego zasilacza ledowego. Nieodpowiednio dobrany zasilacz do taśmy LED bardzo łatwo rozpoznać po jego pracy. Jak ? Dotknąć go ! Jeżeli czujemy, że jest bardzo nagrzany, wniosek jest jeden: jest za słaby do tejże taśmy ledowej.

Trzeba wymienić na inny, tj. mocniejszy.

Obliczanie mocy zasilacza do taśmy LED – Przykład

Wreszcie doszliśmy do sedna naszego artykułu. Przeglądacie Państwo stronę internetową w celu zakupu taśmy ledowej. Widzicie Państwo że jest napisane pod wybraną taśma: „pobierana moc to 4,8W/1mb”. Krótko !

Oznacza to że ta taśma ledowa pobiera moc wielkości 4,8 wat’a na jeden metr bieżący, czyli na dwóch metrach będzie to podwojona wielkość – 9,6W. Chcecie Państwo zamontować 3 metry takowej taśmy ledowej oraz zasilacz do niej. Mnożycie wtedy 3 (3 metry taśmy ledowej) przez wielkość pobieranej przez nią mocy, czyli 4,8.

Daje to łączną wartość 14,4W pobieranej mocy na całości 3 metrów.

Uwaga !

Zasilacz musi być minimum 20% mocniejszy niż pobierana moc kupowanej taśmy LED. Nasza taśma pobiera 14,4W, dodajemy do niej 20% - daje to około 17,5W.

Wniosek !

Potrzebujemy zasilacz o mocy 18W. Przykładem takiego zasilacza jest produkt producenta Mean Well – LPH-18-12, dla taśmy od napięciu 12V. Mamy nadzieję, iż przedstawiony artykuł w pełni przybliżył Państwu sprawę z doborem zasilacza to taśmy ledowej. W razie jakichkolwiek pytań z tym związanych, zapraszamy do kontaktu. Załoga wroLED.

 

JAKIEGO ZASILACZA SZUKASZ? 

ZASILACZ MODULOWY LED 12V 
 ZASILACZ HERMETYCZNY
 ZASILACZ HERMETYCZNY WODOODPORNY SLIM

 

Sklep z akcesoriami led i zasilaczami led we Wrocławiu 

oświetlenie led wroled

 

 

  • promocja
  • promocja
Zasilacz wodoodporny 60W 5A 12V IP67 SLIM Zasilacz wodoodporny 60W 5A 12V IP67 SLIM
Producent: Nextec
Cena:76,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
  • promocja
Zasilacz wodoodporny 200W 16,7A 12V IP67 SLIM Zasilacz wodoodporny 200W 16,7A 12V IP67 SLIM
Producent: Nextec
Cena:114,24 zł 119,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Zasilacz wodoodporny 250W 21A 12V IP67 SLIM Zasilacz wodoodporny 250W 21A 12V IP67 SLIM
Producent: Nextec
Cena:161,28 zł 168,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Zasilacz wodoodporny 300W 25A 12V IP67 SLIM Zasilacz wodoodporny 300W 25A 12V IP67 SLIM
Producent: Nextec
Cena:179,00 zł
szt.
zobacz więcej

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl