Oświetlenie LED a tradycyjne żarówki
Oświetlenie LED a tradycyjne żarówki

Tradycyjna żarówka już od dłuższego czasu staje się coraz mniej popularna, na sklepowych półkach produkty te zostały zamienione na nowoczesne, energooszczędne i tańsze w użytkowaniu modele LED. Użytkownicy zadają sobie pytanie - żarówka LED czy zwykła? I coraz częściej decydują się na skorzystanie z żarówek LED, ale czy wiedzą jak ona działa? Przeczytaj poniższy wpis i zapoznaj się z różnicami występującymi pomiędzy żarówką LED, a żarówką tradycyjną.

Podstawowe różnice - żarówki LED vs. tradycyjne

1. Zasada działania

W klasycznych żarówkach światło emitowane jest w wyniku żarzenia się wykonanego z wolframu przewodnika. W żarówkach LED źródło światła stanowi dioda, która składa się z niebieskiej diody elektroluminescencyjnej emitującej niebieskie światło oraz dającego żółtozielone światło luminoforu. Dzięki takiemu połączeniu w żarówkach LED można uzyskać światło o różnej temperaturze barwowej, a w przypadku klasycznych żarówek nie jest to możliwe.

2. Zużycie energii

Żarówki LED pobierają przynajmniej 80% mniej energii elektrycznej niż żarówki tradycyjne i jest to jeden z najważniejszych powodów popularności tych żarówek. Tego rodzaju oświetlenie może zapewnić odczuwalne oszczędności, jednocześnie umożliwiając wysoki komfort oświetlenia pomieszczeń.

Tradycyjna żarówka wolframowa traci większość energii elektrycznej w żarniku. Ilość energii przekazanej na potrzeby oświetlenia nie wynosi nawet 10 %, co znaczne podnosi zapotrzebowanie energetyczne. Brak żarnika sprawia, że wydajność żarówek LED jest większa, a co za tym idzie, pobór prądu jest bardzo niewielki.

żarówka tradycyjna  porównanie z żarówką ledową

Kliknij tutaj i zamów żarówki LED w sklepie wroLED z Wrocławia - https://wroled.pl/zarowki-led.

3. Parametry – moc żarówki i porównanie jasności żarówek

  • Tradycyjna żarówka 25W posiada 220 lumenów – odpowiada jej 6W LED o strumieniu 249 lumenów
  • Tradycyjna żarówka 40W posiada 415 lumenów – odpowiada jej 8W LED o strumieniu 470 lumenów
  • Tradycyjna żarówka 60W posiada 710 lumenów – odpowiada jej 12W LED o strumieniu 806 lumenów
  • Tradycyjna żarówka 75W posiada 935 lumenów – odpowiada jej 18W LED o strumieniu 1055 lumenów
  • Tradycyjna żarówka 100W posiada 1340 lumenów – odpowiada jej 22W LED o strumieniu 1521 lumenów
  • Tradycyjna żarówka 150W posiada 2160 lumenów – odpowiada jej 33W LED o strumieniu 2452 lumenów

żarówka tradycyjna a żarówka led 4500k

4. Trwałość i temperatura pracy

W żarówce LED większość pobieranej energii elektrycznej zamieniana jest w światło, a nie w ciepło jak ma to miejsce w przypadku żarówki tradycyjnej, która nagrzewa się do wysokich temperatur. Dodatkowo trwałość żarówek LED w większości sięga 15 000 godzin, natomiast tradycyjnych około 1000 godzin. Chociaż żarówki LED są nieco droższe, ich użytkowanie sprawia, że w perspektywie czasu będą korzystniejszym finansowo rozwiązaniem.

Jeśli zastanawiasz się jaka żarówka LED zastąpi żarówkę tradycyjną sprawdź nasze zestawienie. 

moc żarówki tradycyjnej a moc żarówki led

Żarówki LED to pod wieloma względami dają najkorzystniejsze źródło światła. Są całkowicie nieszkodliwe dla nas, energooszczędne, a także bardzo trwałe. Jeśli odpowiednio dobierzemy moc, wartość strumienia świetlnego oraz temperaturę barwy na pewno będziemy zadowoleni z takiej zmiany.

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl