Jak zamontować taśmę LED w kuchni?

taśma ledowa w kuchni

Oświetlenie led do kuchni to bardzo ważna kwestia w każdym domu mieszkalnym. Dobrze dobrane oświetlenie kuchenne, mocno ułatwia codzienne funkcjonowanie i prace domowe. W przedstawianym artykule skupimy się w szczególności nad oświetleniem szafek kuchennych.

Dobre oświetlenie pod szafki kuchenne powinno być odpowiednio dobrane. Najważniejszymi elementami jest profesionalna taśma ledowa dostępna w naszym sklepie oraz niezbędny do niej zasilacz. Koniecznym jest także wybranie profilu aluminiowego w celu zabezpieczenia wklejonej taśmy led przed czynnikami zewnętrznymi oraz odprowadzenia generowanego przez nią ciepła.

Zestawy oświetleniowe z taśmą ledową – co potrzeba?

Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie najważniejszą sprawą jest zakup profesionalnej taśmy led – zakup taśmy niskiej jakości, powoduje ogromne problemy w późniejszym użytkowaniu), odpowiedniego zasilacza do niej oraz profilu aluminiowego.

Z pewnością niezbędny będzie również przewód zasilający, najlepiej o przekroju 2x0,35mm lub 2x0,5mm (przekrój przewodu jest zależny do mocy taśmy). Dodatkowo, można się również zaopatrzyć w zaślepki końcowe do ledowego profilu aluminiowego oraz mocowniki do niego, które ułatwiają montaż.

Listwy ledowe do kuchni są wtedy zamontowane trwale i stabilnie. Gdy realizujemy zlecenia u klientów, bardzo często używamy również złączek WAGO, w celu połączenia zasilacza z taśmą led. Przetestowaliśmy złączki marki WAGO – mocno polecamy, bardzo dobre rozwiązanie w celu łączenia zasilaczy z przewodami (zastosowań jest wiele).

Do profili aluminiowych, są również dokładane osłonki: mleczne lub bezbarwne. Zastosowanie rodzaju zależy od przeznaczenia tej osłonki. Osłonka mleczna zabiera około 20% strumienia świetlnego, natomiast ładnie go rozprasza. Osłonka bezbarwna nie zabiera światła. Przy zastosowaniu jej, strumień świetlny nie jest idealnie rozproszony.

Światło jest bardziej kierunkowe. Jeżeli taśma led jest za mocna i skierowana w nieodpowiedni sposób – może również razić użytkownika. W zależności od budżetu, możemy również nabyć różnego rodzaju akcesoria, które listwy podszafkowe mogą posiadać: włącznik bezdotykowy do taśmy led czy np. włącznik/ściemniacz dotykowy do taśm led Proxidimmer, marki Blebox - https://www.wroled.pl/pl/p/BleBox-ProxiDimmer-dotykowy-sciemniacz-LED/162.

Jak wybrać najlepszą taśmę ledową do kuchni?

Bardzo często klienci zadają nam to pytanie. W związku z tym, że blat kuchenny, powinien być bardzo dobrze oświetlony polecamy taśmę z diodami 5050 - https://www.wroled.pl/pl/p/Tasma-LED-Super-PRO-5050-Neutralna-14.4Wm-IP20/519 lub taśmę led która produkowana jest z diodami 5730 - https://www.wroled.pl/tasma_profesionalna_smd5630_18W_neutralna_ip20_5mb.html.

Są to taśmy typowo oświetleniowe blaty kuchenne i robocze. Generują duży strumień świetlny – w granicach 1500 do 2000 lumenów/1mb. Stosując taśmę ledową jak w linkach powyżej (polecamy barwę neutralną) uzyskamy znakomity efekt, który w znacznym stopniu ułatwi codzienną pracę domową i poprawi widoczność.

Barwa taśmy ledowej, to również ważna kwestia przy oświetleniu mebli kuchennych. Najczęściej stosowana to barwa neutralna, gdyż nie zmienia ona barwy oświetlanego elementu, jego kolor zostaje taki jak jest w rzeczywistości.

Taśma LED z diodą 5050m pobiera 14,4W/1mb, natomiast taśma z diodą 5630, aż 18W/1mb. Obie taśmy generują duże zasoby ciepła, dlatego koniecznym jest zastosowanie profili aluminiowych w celu odprowadzenia ciepła.

Brak profili, skróci żywotność montowanej taśmy.

Długość taśmy led a dobór zasilacza

Dobór zasilacza do taśmy ledowej, to niezmiernie ważna kwestia. Jeżeli dobierzemy zły zasilacz, nie będzie on odpowiednio pracował – będzie przegrzewał się, co doprowadzi do szybkiego uszkodzenia i poniesionych kosztów, związanych z jego wymianą na nowy. W celu dobrania odpowiedniego zasilacza, proponujemy skontaktować się z odpowiednim sklepem specjalizującym się w oświetleniu ledowym.

Jednym z takich sklepów jest, jest marka Wroled, z siedzibą we Wrocławiu – www.wroled.pl. W celu przybliżenia tej kwestii odniesiemy się do konkretnego przykładu: jeżeli taśma pobiera 25W (jako rolka 5mb), potrzebujemy zasilacza z odpowiednim zapasem mocy (około 20-30%).

Proponujemy w takim wypadku zasilacz marki GLP, GPV-35-12, o mocy 36W: https://www.wroled.pl/pl/p/Zasilacz-napieciowy-12V-3A-IP67-36W/139 – jest to sprawdzona przez dystrybutorów propozycja zasilacza, która w pełni sprawdzi się przy montażu takowej instalacji.

Zasilacz marki GLP są bardzo trwałe. Dodatkowo objęte 3-letnią gwarancją producenta. Oświetlenie mebli kuchenny z zasilaczami marki GLP lub Mean Well, stanie się tematem bardzo prostym do zrealizowania.

Jak zainstalować taśmę LED - montowanie

Zagadnienie to w większości omówiliśmy w poprzednich akapitach, tutaj podamy kilka dodatkowych wskazówek.

  • nie bójmy się lutowania taśmy led, jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku jej łączenia lub podłączania, niezmiernie trwałe i stabilne rozwiązanie,
  • taśmy montujmy zawsze w profilach aluminiowych, gwarantują odpowiednie odprowadzenie generowanego ciepła,
  • taśmę tnijmy jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, najczęściej jest to miejsce oznaczone nożyczkami,
  • taśmę powinniśmy zasilacz co 5 metrów jej długości, unikniemy wtedy spadków napięcia oraz widocznych tego efektów, taśma będzie wtedy świecić równomiernie na całej długości,
  • z taśmą ledową warto obchodzi się dosyć delikatnie, łatwo ulega uszkodzeniu.

To tylko kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą się każdemu użytkownikowi, który chciałby samemu wykonać oświetlenie pod szafki kuchenne i nie tylko. Mamy nadzieję że ten artykuł przybliży zagadnienie taśmy led w kuchni.

W przypadku pytań, polecamy kontakt z www.wroled.pl. Z pewnością odpowiedzą i pomogą we wszystkich tematach związanych z oświetleniem led.

Ile kosztuje dobra taśma ledowa do kuchni?

Dobra taśma ledowa do kuchni kosztuje w granicach 130-150 zł za rolkę 5mb. Cena wskazuje, że jest to produkt profesionalny, objęty 3 letnią gwarancją. Nie kupujmy tanich rozwiązań, dostępnych na różnych podejrzanych aukcjach. Najczęściej są to taśmy o bardzo wątpliwej jakości. W przypadku konkretnych wycen, proponujemy kontakt z odpowiednim sklepem czy hurtownią led.

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl