Jakie oświetlenie do łazienki będzie idealne? [PORADNIK]

łazienka z oświetleniem led

Oprawy led typu downlight, stały się niezmiernie popularnym rozwiązaniem oświetlenia led, stosowanego m.in. w łazienkach.

Są to lampy do montażu podtynkowego lub natynkowego, produkowane w sposób aby zapewniały bezpośrednio strumień światła.

Downlight’y led zbudowane są niemal całkowicie z aluminium a źródło światła idealnie rozprasza zastosowana mleczna przesłona.

Zakres zastosowania lamp led tego typu, jest niezwykle szeroki. Możemy je montować zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz (tutaj są wymagane oprawy led o stopniu ochrony min. IP65).

Stosujemy jest zarówno w domu (najczęściej w łazienkach i salonach) jaki i biurach – miejscach pracy.

 

Ten typ opraw oraz zastosowanie technologii LED, gwarantuje ogromną liczbę korzyści.

Najbardziej popularne moce opraw z kategorii downlight to:

  • 6W, dostępne zarówno kwadratowe jak i okrągłe, 3 barwy: biała ciepła, zimna oraz neutralna,
  • 9W, dostępne zarówno kwadratowe jak i okrągłe, 3 barwy: biała ciepła, zimna oraz neutralna,
  • 12W, dostępne zarówno kwadratowe jak i okrągłe, 3 barwy: biała ciepła, zimna oraz neutralna,
  • 18W, dostępne zarówno kwadratowe jak i okrągłe, 3 barwy: biała ciepła, zimna oraz neutralna,
  • 24W, dostępne zarówno kwadratowe jak i okrągłe, 3 barwy: biała ciepła, zimna oraz neutralna.

Sklep internetowy Wroled, oferuje dwa rodzaje opraw typu downlight.

Są to lampy do montażu natynkowego, które nie wymagają wycinania otworów oraz zapewniają prostą instalację oraz lampy do montażu podtynkowego, które montuje się wewnątrz sufitu lub ściany.

Tutaj wymagane jest wykonanie odpowiedniego wycięcia. Bardzo częstym rozwiązaniem w łazienkach są również podtynkowe oprawki led, do których stosuje się popularne żarówki led MR16. W każdej łazience, żarówka powinna być zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Wymagany jest to tego typu instalacji transformator (zasilacz LED 12V).

Oprawa LED typu downlight.

oprawa led downlight

 

Podtynkowa oprawka MR16 kompatybilna z żarówka LED.

podtynkowa oprawka mr16 kompatybilna z żarówką ledową

Ledy, a może inne typy oświetlenia?

Na to pytanie jest jednoznaczna odpowiedź. Warto zainwestować w oświetlenie LED. Poniżej przedstawimy podstawowe zalety tego typu oświetlenia. Pierwszą sprawą jest to iż, zamiana zwykłej żarówki halogenowej na żarówkę LED gwarantuje zmniejszenie rachunków za prąd o niemal 80-90%.

Następną bardzo ważną zaletą jest żywotność takiego oświetlenia. Średnia długość pracy żarówki halogenowej to około 2000 godzin, natomiast żarówka LED pracuje aż 50 000 godzin. Różnica jest więc kolosalna. Nie możemy pominąć aspektu samego oświetlenia, które na pewno jest lepsze. Oświetlenie ledowe jest gwarancją większego jasności w porównaniu żarówkami halogenowymi.

Żarówki LED od razu po starcie gwarantują pracę z 100% mocą. Nie ma przy nich efektu migotania czy spadku napięcia. Warto wspomnieć również o wielkości oferty z zakresu oświetlenia LED.

Na rynku jest bardzo dużo propozycji. Każdy z pewnością może wybrać coś dla siebie. Oferta oświetlenia konwencjonalnego jest dużo bardziej okrojona, w porównaniu do LED. Jest także oczywistym, że dzięki mniejszym poborze mocy, zużywamy także dużo mniej prądu, który pochodzi z paliw kopalnych.

Ponadto, wszystkie propozycje produktów w technologii LED, są całkowicie wykonywane z materiałów przyjaznych środowisku człowieka i zwierząt. Lampy ledowe, są zasilane napięciem 12 lub 24V, co przekłada się na emitowanie mniejszej ilości ciepła, w porównaniu z żarówkami halogenowymi.

Bezcenne porady odnośnie doboru oświetlenia do łazienki

Podczas doboru oświetlenia do łazienki, bardzo ważną sprawą, jest zwrócenie uwagi na stopień ochrony produktu. Jest określony na pudełku jako „IP”. Im wyższe, tym lepsze. W łazience powinno być zastosowane minimum IP65, ze względu na dosyć trudne warunki otoczenia, m.in. panującą tam dużą wilgoć, która negatywne wpływa na działanie led’ów.

Koniecznym jest, aby zastosowane oświetlenie w łazience, było zasilane napięciem bezpiecznym – 12 lub 24V. Niezmiernie zmniejsza to ryzyko zagrożenia życia człowieka.

Jak dobrać kolor oświetlenia?

Barwa światła emitowanego przez żarówki może być bardziej ciepła, lub bardziej zimna.

Można wyróżnić trzy podstawowe stopnie tonalności: światło zimne (6500 K), dla lamp mających barwę białą o odcieniu niebieskawym, światło neutralne (4000 K), dla lamp mających barwę białą, i światło ciepłe (2800 K), dla lamp mających barwę białą o odcieniu czerwonawym.

W pomieszczeniach wpływ na postrzeganie barwy światła ma także kolor ścian, podłóg, sufitów i mebli. Choć wybór koloru wspomnianych elementów związany jest głównie z aspektami estetycznymi i kulturowymi trzeba brać pod uwagę wpływ jaki to połączenie może mieć na samopoczucie.

Barwa zimna jest bardziej smutna i redukuje wielkość przestrzeni, ale z drugiej strony powoduje wrażenie orzeźwienia, co sprawia, że doskonale nadaje się do użytkowania w ciepłym klimacie.

Barwa ciepła jest jej całkowitym przeciwieństwem. Wiąże się z poczuciem szczęścia, powiększa przestrzeń i tworzy przytulną atmosferę, znakomitą dla osób mieszkających w zimnym klimacie. Kolor światła, który emitują lampy LED, jest bardziej ciepły lub bardziej zimny.

Na rynku są dostępne 3 podstawowe barwy światła ledowego:

  • barwa biała zimna, 6000K – jest to kolor, który oko człowieka ujrzy bardziej jako wpadający w niebieski,
  • barwa biała neutralna, 4000K, jest to najbardziej popularny kolor, nie zmienia barwy oświetlanego przedmiotu, podstawowa barwa biała,
  • barwa biała ciepła, 3000K – lampy o tej barwie, mają odcień bardziej żółty czy pomarańczowy.

Ogromny wpływ na postrzeganie barwy światła LED, mają kolory otoczenia. Wszystko zależne jest od kolorów ścian, mebli czy nawet podłogi. Ciekawą rzeczą jest to, iż każda barwa światła, wpływa na Nasze samopoczucie oraz komfort pracy czy odpoczynek.

Kolor zimny – jest uważany jako barwa „smutna”, która sprawia wrażenie, że przestrzeń staje się mniejsza. Jest to natomiast barwa nadająca się do pracy, gdyż powoduje uczucie orzeźwiania. Stosując barwę zimną, powodujemy odczucie mniejszego zmęczenia organizmu.

Kolor ciepły – jest to całkowite przeciwieństwo barwy zimnej, powoduje odczucie komfortu, odpoczynek staje się bardziej efektywny. Idealna barwa do zastosowania w domach mieszkalnych, w salonach wypoczynku, przestrzeń użytkowa wydaje się większa.

Kolor neutralny – najbardziej popularna barwa światła, jest to kolor jaki możemy odczuwać w południe słoneczne, idealny do kuchni czy łazienki.

Tabela przedstawiająca barwy światła.

tabela z barwami światła

Czy oświetlenia łazienki halogenami jest dobrym wyborem?

Tak jak opisywaliśmy wcześniej, warto zastosować w łazienkach oświetlenie typu LED. Przemawia za tym ogromna ilość zalet, które niesie ze sobą takowe. Wybór halogenów konwencjonalnych do łazienki jest złym wyborem. Temperatura pracy halogenu, sprawia, iż może nawet wybuchnąć w łazience.

Jak oświetlić łazienkę na poddaszu?

Jest to pytanie, które bardzo często zadają nam klienci. Dobrym rozwiązaniem są wcześniej opisywanie oprawy LED typu downlight. Ze względu na ich budowę, zapewniają łatwość w montażu. Nie potrzebują dużo miejsca do wbudowania w sufit. Ich zasilacz są bardzo małe i cienkie. Powoduje to, iż zmieszczą się niemal w każdym obniżonym suficie.

Propozycji lamp typu downlight jest wiele (zarówno natynkowe, jak i podtynkowe). Należy jedynie dobrać odpowiednią moc. W tym celu wymagana jest konsultacja ze specjalistami w branży oświetlenia LED. Polecamy się – www.wroled.pl! Zaproponujemy i dobierzemy odpowiednie oświetlenie do wymagań każdego klienta.

Jak dobrać oświetlenie sufitowe?

Dobór odpowiedniego oświetlenia sufitowego nie jest prostą sprawą. Sprawia wiele kłopotów, z powodów ogromnej ilości propozycji producentów. Klienci gubią się w przy doborze odpowiedniej mocy, barwy oprawy i wielkości. Trzeba zadać sobie pytanie: co chcemy osiągnąć? Na czym zależy nam najbardziej? Przy jakiej barwie światła czujemy się najbardziej komfortowo?

W tym celu polecamy skonsultować się z odpowiednim sklepem, zajmującym się tym profesjonalnie. Nasze doświadczenie sprawia, iż z przyjemnością pomożemy każdemu zainteresowanemu klientowi. Dobierzemy i zaproponujemy odpowiednie oświetlenie ledowe. Rozwiązań jest mnóstwo, od żyrandoli, spotów LED, opraw liniowych po szynoprzewody do reflektorów LED. Każdemu dobierzemy wedle wymagań.

Jak dobrać oświetlenie do łazienki nad lustro?

Najbardziej efektywnym i efektownym rozwiązaniem jest oświetlenie lustra, przy pomocy profili aluminiowych led i taśm LED. Piękny efekt daje oprawa wykonana na profilu LED P5, wraz z taśmą LED na diodach 3528 – 600LED/5 metrów, w barwie neutralnej czy ciepłej. Uzyskamy w ten sposób idealną linie światła, bez widocznych „kropek”. Efekt idealnej linii uzyskamy dzięki mlecznej osłonce do profilu aluminiowego.

Wszystkie niezbędne elementy w linkach poniżej:

Oprawa LED na profilu LED P5.

oprawa led na profilu p5

Oświetlenie punktowe do łazienki - czy warto?

Tak, warto zainwestować w punktowe oświetlenie LED do łazienki. Niesie to ze sobą wiele korzyści, takich jak niski pobór mocy a duży strumień światła, możliwość wyboru skupionego lub rozproszonego światła, możliwość podziału na sekcje, łatwy montaż oraz duży wybór opraw punktowych czy możliwość wybory barwy światła.

Ważną sprawą jest również ewentualna sprawa awarii źródła punktowego – jest bardzo łatwe do zdemontowania. To wszystko sprawia, iż klienci bardzo często stosują punktowe oświetlenie do łazienki. Jest bardzo funkcjonalne i staje się coraz bardziej popularne. W razie zainteresowania zapraszamy do kontaktu: www.wroled.pl

Przykładowe aranżacje łazienek z oświetleniem ledowym

aranżacja łazienki z oświetleniem led

przykład oświetleń ledowych do łazienki

ledy w łazience

Jeżeli jesteś fanem stylizowanych mebli antycznych do łazienki, to koniecznie zobacz propozycje sklepu internetowego Antyki24.pl - https://antyki24.pl/pl/105-lazienka.

oświetlenie led wroled

Kontakt

wroLED - sklep stacjonary z oświetleniem LED
ul Grota Roweckiego 168
Wrocław 50-001
NIP: 6141612168

Otwarte pon-pt: 8'30-16'30

Kontakt telefoniczny (od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00)
- 519 337 057

www.wroled.pl

e-mail: shop@wroled.pl
e-mail: bhp@incor.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl