Jakie oświetlenie do sypialni wybrać?
Jakie oświetlenie do sypialni wybrać?

Oświetlenie do sypialni

Jaką lampę wybrać do sypialni? Oczywiście zależy to od Twoich preferencji i potrzeb. Oświetlenie sypialni, w której tylko śpisz, będzie nieco inne niż w sypialni, w której również czytasz lub wykonujesz inne czynności. Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że barwa światła ma również istotny wpływ na nastrój i samopoczucie. Dlatego w miejscach, w których najczęściej odpoczywasz, warto postawić na oświetlenie o delikatnym i ciepłym odcieniu. Dobrze dobrana lampa do sypialni pozwoli stworzyć przytulną atmosferę i podkreślić wyjątkowy styl pomieszczenia.

Przy wyborze oświetlenia do sypialni należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dwa rodzaje lamp:

  1. Oświetlenie górne (np. lampa sufitowa), które będzie przydatne np. podczas sprzątania czy ogólnego oświetlenia pomieszczenia.

  2. Oświetlenie nocne, szczególnie istotne, jeśli sypialnia jest przeznaczona dla dwóch osób. Lampa nocna umożliwi korzystanie z indywidualnego światła bez zakłócania snu drugiej osoby.

Dodatkowo, warto rozważyć oświetlenie punktowe, takie jak kinkiety lub lampy ścienne. Mogą być one umieszczone przy lustrze, obrazie na ścianie lub służyć jako lampka do czytania lub pracy przy biurku.

Oświetlenie sypialni - podział stref

Sypialnia spełnia głównie funkcję miejsca, w którym śpimy i odpoczywamy, choć we współczesnych czasach często pełni również funkcję wielofunkcyjną, spełniając wiele różnorodnych potrzeb. Oczywiście, głównym celem jest stworzenie odpowiedniego nastroju sprzyjającego snu, dlatego najważniejszą kategorią jest tutaj łóżko i strefa relaksu. W tym obszarze należy dobrać oświetlenie tak, aby nie zakłócało naturalnego rytmu dobowego. Oświetlenie skierowane na miejsce wypoczynku nie powinno być zbyt jasne ani ostre. Warto wybierać żarówki o cieplejszym odcieniu światła 3000K oraz lampy, które delikatnie je rozpraszają. Po obu stronach łóżka dwuosobowego zazwyczaj umieszcza się niewielkie lampki nocne, które eliminują potrzebę wstawania, gdy chcemy zapalić światło. Dodatkowo tworzą one przytulny kącik do czytania książek lub przeglądania prasy przed snem. Kolejnym obszarem w sypialni może być miejsce do przygotowań i toaletka. W tym przypadku konieczne jest dodatkowe źródło światła, które będzie włączane tylko podczas wykonywania makijażu lub dobierania stylizacji przy lustrze jak np. lampa wisząca RIO. Wybierając barwę światła do tej części pomieszczenia, powinniśmy kierować się najbliższym możliwym do naturalnego światła dziennego 4000K. Tylko wtedy kolory będą wiernie oddane, a wszelkie czynności łatwiejsze do wykonania i bardziej precyzyjne.

lampy do oświetlenia lustra

Oświetlenie sufitowe do sypialni - lampy wiszące

Oświetlenie główne w sypialni często jest traktowane jako element dekoracyjny, który podkreśla jej charakter. Kiedy zdecydujemy się na dekoracyjny model, który przyciąga uwagę od momentu wejścia do pomieszczenia postawmy na ciekawe i wyjątkowe formy jak na przykład lampa wisząca ASTRAL, która łączy nowoczesność z prostotą. Modne są również klosze wykonane z naturalnych materiałów jak np. drewno. Tu świetnie sprawdzi się lampa ALEXIA, która wprowadzi ciepłą i przytulą atmosferę. Dla osób, które lubią styl glamour polecamy żyrandole z odbijającymi światło kryształkami o różnych kształtach. Natomiast osoby świetnie czujące się w loftowych klimatach powinny sięgnąć po industrialne metalowe lampy, które wyglądają jakby zostały wyjęte prosto z przestrzeni magazynowej jak np. lampa JAGGER. Główne lampy wiszące w sypialni pełnią więc funkcje designerskie i mają wpływ na wybór pozostałych elementów wystroju. Przy wyborze oświetlenia warto zwrócić uwagę na to, czy światło lampy nie jest rażące, zwłaszcza gdy znajdujemy się w pozycji leżącej i patrzymy na żyrandol z dołu. Ważne jest, aby światło było delikatnie rozproszone i ciepłe. Należy unikać zbyt chłodnego odcienia, który może utrudniać relaks i zasypianie.

lampa wisząca do sypialni

Oświetlenie w sypialni - dodatkowe lampy oświetleniowe

Czy marzysz o stworzeniu przytulnej i romantycznej atmosfery w sypialni? Dzięki lampom oświetleniowym jesteś w stanie stworzyć coś naprawdę wyjątkowego bez dużych nakładów finansowych. W tym celu sięgnij po lampy boczne jak np. kinkiety, które zapewnią ciepłe, delikatne światło. Umieszczone nad łóżkiem, dokładnie po obu jego stronach staną się dodatkowym źródłem światła, które oświetli wnętrze sypialni, działając równocześnie jako praktyczne alternatywy dla tradycyjnych lamp nocnych. Dzięki nim zaoszczędzimy miejsce na stolikach nocnych, jednocześnie dodając element dekoracyjny do przestrzeni sypialni. Warto również eksperymentować z ciekawymi formami dodatkowego oświetlenia, które nadadzą aranżacji designerskiego charakteru. Sięgnij po lampy stojące, które świetnie sprawdzą się w sypialni bez szafek nocnych. Taki akcent wprowadza do pomieszczenia lekkość i nowoczesność.

lampa stojąca do sypialni

 

Sprawdź też:

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl