Taśma LED RGB i RGBW - co warto wiedzieć przed zakupem?

Na wstępie Naszego artykułu, chcielibyśmy wyjaśnić co to są taśmy led RGBW oraz taśmy led RGB. Taśma led RGBW oraz RGB najczęściej produkowana jest przy zastosowaniu diody 5050, emitującej 4 (RGBW) lub 3 (RGB) podstawowe barwy światła.

Jest to kolor czerwony, zielony, niebieski oraz biały (w przypadku taśmy led RGBW). Taśma kolorowa z dodatkową barwą białą jest produkowana w dwóch rodzajach. Pierwszym rodzajem jest taśma, przy której wszystkie barwy są emitowane z jednej diody.

Krótko mówiąc – 4 mikroskopijne diody są umieszczone w środku jednej większej (dioda 5050). Takowa taśma jest droższa, natomiast podczas wybierania barwy przy pomocy sterownika, jest ona równomierna i jednolita.

Drugim rodzajem taśmy ledowej z kolorem białym, to taka, która posiada osobno umieszczoną diodę (co druga dioda na pasku led) odpowiadającą za ustalanie takowego koloru białego. Emitowany strumień nie jest wtedy jednolity.

Przykładem może być zastosowanie takiej taśmy led w suficie obniżanym. Są mocno widoczne punkty diody odbijające się w oświetlanej części sufitu.

Najlepiej wyjaśnią to ilustracje:

Taśma LED RGBW z osobną diodą odpowiadającą za barwę białą.

Taśma led rgbw

 

Taśma LED RGBW, która emituje wszystkie kolory z jednej diody.

Taśma LED RGBW, która emituje wszystkie kolory z jednej diody.

 

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, zarówno taśmy LED RGB 5m jak i taśmy LED RGBW 5m, reguluje się przy pomocy sterownika.

Jako profesjonaliści z tej branży, polecam sterownik do taśm marki BLEBOX wLightBox, który został sprawdzony przez klientów i przez Nas. Nawet najbardziej wymagający klienci, nie kryją zadowolenia z użytkowania tego produktu. Dodatkową jego opcją jest sterowanie za pomocą smartfona: https://www.wroled.pl/BleBox-LightBox-sterownik-rgbw-wifi.

Warto przed zakupem sprawdzić jakość oferowanej Nam taśmy. Proponujemy nabywać taśmy w wersji PRO. Nie ma problemów z montażem i późniejszym użytkowaniem a łączenie takiej taśmy led jest niezmiernie łatwe. Nie możemy zapomnieć również o profilach aluminiowych do taśm LED.

oświetlenie led wroled

Taśmy RGB oraz RGBW generują duże ilości ciepła. Musi ono koniecznie zostać odprowadzone, w celu uniknięcia degradacji zastosowanej diody RGB czy RGBW. Wklejenie taśmy w profil aluminiowy led jest idealnym rozwiązaniem.

Rodzaje taśm ledowych

RGB 2 podstawowe rodzaje wspominanej taśmy opisywaliśmy w akapicie powyżej. Rodzajów takowej jest mnóstwo. Produkowane są na różnych diodach a szerokość także będzie inna.

Przeważnie 8mm lub 10mm. Spotkaliśmy się także z taśmami led o szerokości 12mm. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na rodzaj podłoża. Im taśma led jest bardziej sztywna, tym jest lepsza. Oznacza to grubą warstwę miedzi, która doskonale odprowadzi ciepło przez profil aluminiowy.

Prosimy, aby unikać tanich propozycji – jest z nimi więcej kłopotów mogłoby się Nam wydawać. Podstawowym problemem jest różnica w barwie światła diody, nawet jeżeli są umieszczone na jednym pasku LED. Najbardziej popularnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest taśma RGBW oraz RGB z diodą 5050.

Szerokość jej to 10mm, a zestawy wraz z zasilaczem oraz sterownikiem kosztują w granicach 250-300 zł. Na rynku są również dostępne taśmy z osłoną silikonową. Służy ona jako dodatkowe zabezpieczenie np. w przypadku montażu taśmy w lekko wilgotnych miejscach.

Chroni także przed kurzem i innymi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jakie kolory i jakie ciepło taśm RGB? 

Taśma led RGB emituje 3 podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski. RGBW – dodatkowo biały. W zależności od zastosowanego sterownika RGB, ta ilość może się zwiększyć. Im lepszy i bardziej profesionalny sterownik, tym paleta barw kolorów jest większa.

Dobry sterownik RGB czy RGBW zmiesza nawet kilka milionów różnych odcieni kolorów. Dochodzą wtedy takie kolory jak: różowy, fioletowy, pomarańczowy, brązowy i wiele innych.

W przypadku taśmy led RGBW, mamy również możliwość wyboru koloru samej barwy białej. Możemy zakupić taśmę kolorową z barwą białą ciepłą lub też z barwą białą zimną. Białe światło jest bardzo popularne. Jeśli dodamy do tego kolory, efekt końcowy staje się jeszcze bardziej efektowny i oryginalny.

Kolor biały ciepły jest stosowany najczęściej w salonach mieszkalnych. Musimy zaznaczyć, iż bez sterownika, nie mamy możliwości regulacji żadną taśma led RGB czy RGBW. Cięcie taśmy led, możemy wykonywać co 5 cm. Miejsca cięcia mamy bardzo dobrze oznaczone na samym pasku. Ikona nożyczek oznacza miejsce gdzie możemy wykonywać cięcie.

Taśmy led kolorowe pobierają więcej mocy niż standardowe taśmy barwy białej. Pobór mocy RGB czy RGBW jest w granicach 14,4W - 18W, na jeden metr bieżący paska led 5m. Oznacza to, że generowane przez nie ciepło, jest dosyć duże i mocno odczuwalne w przypadku np. ludzkiej dłoni. Wymagane jest zastosowanie aluminiowych profili led w celu uniknięcia przegrzania diód oraz ich degradacji.

W jakich pomieszczeniach można wykorzystać taśmę RGB?

Kolorowe taśmy led możemy wykorzystywać tak naprawdę wszędzie, gdzie da się ją zamontować (przykleić do profilu aluminiowego). Montuje się je w salonach, łazienkach, kuchni czy przedpokoju. Może służyć jako oświetlenie szafy czy tez półki szklanej w łazience. Bardzo często taśmy RGB czy RGBW przeznaczane są jako doświetlenie akwarium. Często spotykamy się z zastosowaniem ich w sufitach obniżanych, jako dekoracja świetlna salonu mieszkalnego.

Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Każdy klient i jego pomysł to inny rodzaj zastosowania RGB. Trzeba jednak pamiętać o profesjonalnym zamontowaniu takowej taśmy.

Do łazienki proponujemy taśmy ze stopniem ochronnym IP65 – są dodatkowo zabezpieczone powłoką silikonową.

Jaki zasilacz do taśmy RGB?

Najbardziej popularnym i sprawdzonym rozwiązaniem, są zasilacze marki GLP oraz Mean Well. Zaletami są małe gabaryty oraz niska awaryjność. W związku z tym, iż są hermetyczne, możemy stosować je w miejscach, gdzie wymagany jest wysoki stopień ochrony. Marka GLP oraz Mean Well, wszystkie swoje produkty obejmuje całkowitą gwarancją.

Przy doborze zasilacza do taśmy ledowej, należy pamiętać aby jego moc była o około 20% większa, niż sam pobór mocy źródła światła led (w tym przypadku paska led RGB czy RGBW).

Przykład: jeśli taśma led jest RGB 15m o poborze całkowitym około 220W, należy zakupić zasilacz o mocy nie mniejszej niż 260-270W. Najlepsze zasilacze do RGB i RGBW, możecie Państwo zakupić u Nas w sklepie internetowym - https://www.wroled.pl/pl/c/STEROWNIKI-I-ZASILACZE-LED/473.

Instrukcja montażu taśmy RGB

Krok 1

Za pomocą nożyczek, możesz przeciąć każdą taśmę led, w zaznaczonym przez producenta miejscu

Krok 2

Łączymy przygotowane odcinki. Należy pamiętać że paski led RGB i paski led białe, posiadają różne rodzaje łączeń. W zależności od producenta. Tak sam jest ze złączami oraz przewodami łączącymi Złączki sztywne Najbardziej trwałe rozwiązanie. Przy ich pomocy możemy połączyć dwie taśmy led. Tworzymy w takim wypadku linię prostą lub łączymy pod kątem prosty. Możemy połączyć także większą ilość taśm w literę „T” czy „X”. My polecamy łączenie taśmy RGB i RGBW za pomocą lutowania. Przewód RGBW łączący Jest to łączenie dużo mniej stabilne, mamy natomiast wiele różnych możliwości takiego połączenia. Wszystkie dostępne akcesoria do taśm RGB, RGBW i białych możesz zobaczyć u Nas – www.wroled.pl

Krok 3

Należy usunąć zabezpieczenie, które znajduje się na odwrocie taśmy ledowej. Po jego usunięciu, z powodzeniem możemy przykleić ją w oświetlanym miejscu. Powierzchnię powinno się wcześniej oczyścić ze zbędnego kurzu czy wilgoci.

Krok 4

Aby mieć możliwość regulacji mocy światła oraz barwy taśmy led, winniśmy podłączyć ją do sterownika led przeznaczonego do tego typu pracy. Rodzajów sterowników jest mnóstwo. Są zestawy z pilotami oraz bez nich. Ceny także różnią się od siebie. Im sterownik bardziej profesionalny, tym cena jest wyższa. Wszystkie niezbędne w tym celu sterowniki obejrzysz u Nas.

Krok 5

Podłączenie taśmy led RGB do zasilacza jest bardzo proste. Musimy odpowiednio (zgodnie z instrukcją) podłączyć sterownik do zasilacza led 12V, następnie zasilacz do sieci 230V. Jeśli chcemy użytkować sterownik, musimy pamiętać, aby posiadał on wystarczającą moc, aby zasilić cały instalowany układ taśmy RGB lub RGBW. Jeśli taśma led RGB nie działa, proponujemy kontakt z elektrykiem, w celu poprawnego jej podłączenia.

Instalacja Taśm LED 12 V z przeznaczonym do tego wzmacniaczem.

Jeśli Twoja instalacja oświetleniowa przekracza 8 metrów długości powinieneś wspomóc jej działanie wzmacniaczem, by zagwarantować sobie intensywne i jednolite światło na całej jej długości. Może się zdarzyć, że Nasza instalacja LED mocno przekracza odcinek 8m. Aby zapewnić jednolite światło na całkowitej długości taśmy ledowej, należy zamontować dedykowany do niej wzmacniacz.

Podłączenie taśmy led RGB do zasilania, należy kilkukrotnie sprawdzić, w celu uniknięcia awarii. W przypadku pytań dot. wzmacniaczy, zapraszamy do kontaktu.

Ile kosztuje taśma LED RGB i RGBW?

Ceny taśm led RGB oraz RGBW są naprawdę bardzo różne. Profesionalna wersja takowego rozwiązania led RGB kosztuje w granicach 150zł za rolkę 5mb, natomiast RGBW, jest to koszt poniżej 300zł. Najczęściej około 260zł. W razie zapytań – zapraszamy do kontaktu.

Taśma LED RGBW z kolorem białym zimnym:
https://wroled.pl/tasma_led_rgbw_z_bialym_zimnym_profesionalna_12V.html

Taśma LED RGBW z kolorem białym ciepłym:
https://wroled.pl/tasma_led_rgbw_z_bialym_cieplym_profesionalna_12V.html

Pełną ofertę taśm i modułów ledowych znajdziesz tutaj: https://www.wroled.pl/pl/c/TASMY-I-MODULY-LED/472

 

Skompletuj zestaw oświetlenia z nami! 

JAKIEGO ZASILACZA SZUKASZ? 

ZASILACZ MODULOWY LED 12V 
 ZASILACZ HERMETYCZNY
 ZASILACZ HERMETYCZNY WODOODPORNY SLIM

 

JAKIEJ TAŚMY SZUKASZ?

tasma led rgb ekonomiczna
tasma rgb+w ekonomiczna

 

tasma-rgb-standard-led
tasma led rgb+w standard

 

 
 

JAKIEGO STEROWNIKA POTRZEBUJESZ?

Sterwonik led rbg blebox
sterownik-rgb-milight
 

 

Taśma LED EKO 5050 RGB IP20 7,2W/m Taśma LED EKO 5050 RGB IP20 7,2W/m
Producent: wroLED
Cena:59,00 zł
szt.
zobacz więcej
Taśma LED EKO 5050 RGB IP20 14.4W/m Taśma LED EKO 5050 RGB IP20 14.4W/m
Producent: wroLED
Cena:86,00 zł
szt.
zobacz więcej
Taśma LED EKO 5050 RGB+W (zimna) 14.4W/m Taśma LED EKO 5050 RGB+W (zimna) 14.4W/m
Producent: wroLED
Cena:129,00 zł
szt.
zobacz więcej
Taśma LED EKO 5050 RGB+WW Ciepła 14.4W/m Taśma LED EKO 5050 RGB+WW Ciepła 14.4W/m
Producent: wroLED
Cena:129,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kontakt

wroLED - sklep stacjonary z oświetleniem LED
ul Grota Roweckiego 168
Wrocław 50-001
NIP: 6141612168

Otwarte pon-pt: 8'30-16'30

Kontakt telefoniczny (od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00)
- 519 337 057

www.wroled.pl

e-mail: shop@wroled.pl
e-mail: bhp@incor.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl