Sterowanie siłownikiem elektrycznym do bram - Poradnik

Nadeszła wiosna, prace na  ogrodach i przed naszymi domami ponownie ruszyły. Już od  pierwszego słonecznego dnia, w naszej firmie pojawiło się wiele osób zainteresowanych siłownikami do bram, okien i innych zastosowań. Wielu z Was dzwoni do nas i zadaje pytania typu, jak przebiega sterowanie siłownikiem elektrycznym 12/24V.

W tym artykule, krótko chcemy Wam zaprezentować możliwości sterowania siłownikami elektrycznymi. Naturalnie wszystkie produkty, które zaprezentujemy w poniższym artykule znajdziecie również w naszym sklepie wroLED.

 siłownik elektryczny

Jak dobrać zasilacz do siłownika elektrycznego?

Zasada działania oferowanych przez nas siłowników elektrycznych w większości jest taka sama. Do siłownika należy doprowadzić napięcie wymagane przez dany siłownik - najczęściej jest to zakres od 12 do 36V. Napięcie w tym zakresie może zostać doprowadzone przy wykorzystaniu odpowiedniego zasilacza. My polecamy Wam zasilacze hermetyczne ze względu na fakt, iż ten element jest często instalowany na zewnątrz  budynków. Z tego też powodu warto zwrócić uwagę z klasą hermetyczności IP67.

Zasilacze hermetyczne znajdziecie m.in na stronie: https://wroled.pl/pl/c/ZASILACZE-LED-SLIM-IP67/471

Przy każdym z siłowników znajdziecie  również informację o napięciu wymaganym do pracy siłownika. Jednym z  najczęściej  wybieranych siłowników jest siłowni SPJ MINI i na jego  przykładzie dobierzemy pierwszy zasilacz. Jak możemy przeczytać w opisie produktu, siłownik wymaga napięcia 12V. 

Z tego też powodu powinniśmy poszukać zasilacz 12V. - znajdziecie jest pod linkiem podanym wyżej (zasilacze hermetyczne).  Kolejnym ważnym aspektem, który jest istotny przy doborze zasilacza jak i sterownik jest parametr opisany jako “Maksymalny prąd zasilania”.

Wykonując proste obliczenia matematyczne będziemy mogli dobrać odpowiedni zasilacz oraz sterownik. W przypadku SPJ Mini maksymalny prąd zasilania wynosi 1.5A. Przy większości zasilaczy znajdziecie informację o mocy wyjściowej danego zasilacza - zdjęcie niżej.  

zasilacze do siłownikow

Jeśli jednak w opisie zasilacza podana została moc w Watach to wystarczy wykonać krótkie obliczenia. 

Wzór wygląda tak :  Ilość Wat / Napięcie =   A

Przykładowo: Zasilacz 30W / 12V = 2.5A

Pamiętajcie, że aby dobrać odpowiedni zasilacz nie należy nabywać zasilacza o mniejszej mocy jak ta wymagana przez siłownik.

Dobór zasilacza o większej mocy w żaden sposób nie wpływa negatywnie na działanie silnika - zasilacz o większej mocy będzie mniej obciążony, a tym samym wydłużymy jego żywotność. W założeniu można również przyjąć, że należy dobrać zasilacz o ok. 20% większej mocy jak ta wymagana przez odbiornik.

W tym przypadku jeśli siłownik SPJ Mini wymaga 1.5A warto nabyć zasilacz min. 2A (24W) lub więcej. Dlatego też do siłownika elektrycznego SPJ Mini, który wymaga prądu zasilania 1.5A warto nabyć zasilacz 30W 2.5A - https://wroled.pl/pl/p/Zasilacz-wodoodporny-30W-2%2C5A-12V-IP67-SLIM/4582

Jak sterować siłownikiem elektrycznym? 

Gdy mamy już dobrany zasilacz możemy skupić się na tym, jak przebiega sterowanie siłownikiem elektrycznym. Zasada działania siłownika jest prosta.  Z zasilacza wyprowadzone są w większości przypadków 2 przewody lub dostępne są 2 złącza wyjściowe “+” i “-”. Pod obudową siłownika znajdziemy zaciski śrubowe do których należy podłączyć przewody + i - z zasilacza.

jak podłączyć siłownik elektryczny

Siłownik zacznie pracować  np. Wysuwać się gdy pod złącze opisane na poniższym zdjęcia jako “A” doprowadzimy “+” a pod złącze “B” doprowadzimy “-” z zasilacza. 

Odwracając przewody (do A doprowadzimy “-” do B doprowadzimy “+”) , siłownik zacznie pracować w drugą stronę (chować się).

Oczywiście w praktyce nikt nie będzie zmieniał podłączenia gdy będziemy chcieli otwierać lub zamykać siłownik. Możemy do tego wykorzystać sterownik siłownika elektrycznego.   

Sterowników siłowników DC możemy znaleźć kilka, a my w tym artykule zaprezentujemy Wam dwa proste i tanie rozwiązania. 

1. Sterownik siłownika elektrycznego DC radiowy dla siłowników 12/24

W naszym sklepie znajdziecie sterownik 2 kanałowy, sterowany radiowo za pomocą pilotów, które znajdziecie w zestawie. Koszt takiego zestawu sterującego to 85 PLN. Sterownik pozwoli nam na obsługę 2 siłowników o mocy max. 10A (idealnie sprawdzi się przy obsłudze większości siłowników a w tym wyżej podanego siłownika SPJ Mini).

Sterować siłownikiem możemy za pomocą pilotów dołączonych do zestawu. Sterownik znajdziecie w naszym sklepie : https://wroled.pl/pl/p/STEROWNIK-DO-SILOWNIKOW-ELEKTRYCZNYCH-1224V/5672

sterownik do siłownikow dc

Sterownik SMART Home Blebox Shutterbox DC

Firma Blebox dostarcza wiele ciekawych rozwiązań SMART Home. Jak możecie dowiedzieć się na naszej stronie w ich ofercie znajdują się sterowniki rolet, sterowniki bram, oświetlenia LED i wiele więcej. Sterowanie modułami może odbywać się przy wykorzystaniu darmowej aplikacji na smartfon z dowolnego miejsca na świecie (jeśli tylko nasz telefon ma dostęp do internetu).

Dodatkowo oprócz sterowania z poziomu aplikacji modułem można sterować przy wykorzystaniu pilotów uRemote Blebox czy modułu InBox. Shutterbox  DC pozwala również sterować siłownikami DC 12/24V. Jest to z pewnością ciekawa alternatywa, która umożliwi nam otworzyć bramę lub zamknąć gdy jesteśmy w nieco większej odległości od domu lub jeśli chcemy np.

Otworzyć bramę znajomemu, który na nas czeka. Należy jednak pamiętać, że maksymalne obciążenie modułu Shutterbox DC to 2A. Jeśli więc mamy wyżej podawany jako przykład siłownik SPJ Mini (1.5A) a nasza brama ma 2 skrzydła, gdzie na każde skrzydło przypada jeden  siłownik musimy nabyć 2 sterowniki Shutterbox DC. Moduł Shutterbox DC to koszt 139 PLN/brutto i znajdziecie go w naszym sklepie pod linkiem: https://wroled.pl/blebox-shutterbox-dc

shutterbox dc

Siłowniki elektryczne do bram znajdziecie w sklepie pod linkiem: https://wroled.pl/pl/c/SILOWNIKI-ELEKTRYCZNE/562

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Wam w doborze odpowiednich zasilaczy oraz sterowników do Waszych siłowników elektrycznych! W  przypadku pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl