Zasilacze do taśm LED - jaki wybrać? 5 najważniejszych informacji
Zasilacze do taśm LED - jaki wybrać? Gdzie kupić zasilacze LED?

Zasilacze do taśm LED - jaki wybrać? Gdzie warto kupić zasilacze LED?

Zasilacze LED to bardzo istotny element, bez którego krótko mówiąc nie uruchomimy taśmy LED. To właśnie zasilacz zapewnia dopływ prądu o odpowiednim napięciu do taśm ledowych, które dzięki temu mogą rozbłysnąć pełnym światłem. Żeby taśma LED służyła jak najdłużej i równomiernie świeciła na całej długości musi posiadać odpowiednie zasilanie. Jakie informacje trzeba sprawdzić, aby wybrać dobry zasilacz LED? W tym artykule znajdziesz 5 ważnych informacji, które Ci w tym pomogą.

 

Sprawdź parametry techniczne zasilacza LED

 Aby kupić odpowiedni zasilacz trzeba dobrze dopasować jego parametry techniczne do parametrów taśmy ledowej, którą chcemy do niego podpiąć. Jest to bardzo ważne, gdyż dobrze dobrany zasilacz będzie gwarancją prawidłowej pracy oświetlenia LED. Zanim zdecydujesz się na określony zasilacz warto sprawdzić jego:

  • napięcie wejściowe (powinno być takie same jak sieć do której chcesz go podłączyć, czyli 220 – 240 V AC),
  • napięcie wyjściowe (powinno być takie same jak napięcie taśmy ledowej do której chcesz podłączyć zasilacz, 12V lub 24V w zależności od taśmy),
  • moc zasilacza (im większa moc taśmy, tym większa musi być moc zasilacza)

 

Dopasuj zasilacz do pomieszczenia, w którym będzie zainstalowany

Dlaczego jest to istotne? Przede wszystkim dlatego, że inny zasilacz powinien znajdować się w pomieszczeniach o większej wilgotności takich jak łazienka czy kuchnia, a inny na przykład w salonie lub sypialni. Dlatego do kuchni i łazienki warto poszukać zasilacza, który posiada wyższą klasę odporności oznaczoną wskaźnikiem IP. Jest to zasilacz przeznaczony do działania w warunkach większej wilgotności. Dzięki hermetycznej obudowie do jego wnętrza nie przeniknie wilgoć, która mogłaby uszkodzić lub zakłócić działanie zasilacza i co za tym idzie całego oświetlenia.

 

Zwróć uwagę na wartość energetyczną zasilacza

Efektywność oraz możliwości zasilacza w dużej mierze odpowiadają za mniejsze straty energii, co zdecydowanie przekłada się na mniejsze zużycie prądu, a w konsekwencji na mniejsze rachunki. Wiele osób przy kupnie kieruje się ceną. Tutaj słowo przestrogi. Zbyt niska cena może sygnalizować, że jest to produkt niskiej jakości, czego konsekwencją mogą być problemy w działaniu całej instalacji świetlnej. Tani zasilacz będzie miał dużo mniejszą wartość energetyczną, co na pewno zauważysz w rachunkach. Na zasilaniu, zwłaszcza taśm ledowych, nie warto oszczędzać, ponieważ przyniesie to więcej strat niż pożytku.

 

Sprawdź czy zasilacz posiada odpowiednie zabezpieczenia

Dobry zasilacz powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Jakie? Najważniejsze z nich to:

 

  • przeciwprzepięciowe,
  • przeciwprzeciążeniowe,
  • przeciwzwarciowe,
  • termiczne.

Wszystkie te filtry i zabezpieczenia pozwolą na bezpieczne korzystanie z ledowego oświetlenia. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy nastąpią zakłócenia w dostawie prądu. Zasilacz LED wyposażony we wspomniane zabezpieczenia ochroni taśmy ledowe również w czasie przepięć w sieci, które mogą wystąpić na przykład podczas burzy. Dzięki tym parametrom Twój zasilacz zagwarantuje Ci bezpieczeństwo użytkowania oświetlenia LED w każdych warunkach.

 

Rodzaj zasilacza LED też ma znaczenie

 Wybór odpowiedniego rodzaju zasilacza też ma duże znaczenie. Jeśli chcesz wybrać właściwy rodzaj zasilacza nadający się do danej taśmy LED, to powinieneś zwrócić uwagę na warunki, w jakich chcesz go zamontować. Wśród zasilaczy dostępnych na rynku znajdziesz takie modele, jak:

  • modułowe,
  • wtyczkowe,
  • hermeyczne.

 

Czym różnią się te poszczególne typy zasilaczy?

Zasilacze modułowe stosowane są najczęściej. Świetnie sprawdzą się wewnątrz budynku, gdzie nie będą wystawione na działanie szkodliwych warunków pogodowych. Z powodzeniem możesz zamontować je w domu czy biurze. Z kolei zasilacze wtyczkowe dobrze spisują się tam, gdzie niepotrzebna jest duża moc, a instalacja ledowa nie jest zbyt rozbudowana. Ostatni rodzaj to zasilacz hermetyczny. Można go montować na zewnątrz budynków, ponieważ jest on odporny na wilgoć oraz zapylenie. Takie właściwości zapewnia mu hermetyczna obudowa, której nie straszne są żadne warunki atmosferyczne

 

Jakie wybrać zasilacze led?

Zawsze pamiętaj, aby wybierać zasilacze przeznaczone do taśm LED. Dlaczego jest to takie istotne?

Jeśli tego nie zrobisz istnieje duże ryzyko, że taśmy LED się przepalą lub zasilacz po prostu nie będzie działał. Narażasz się więc na dodatkowe wydatki, bo będziesz musiał kupić nowe diody LED lub nowy zasilacz. Nigdy też nie powinieneś podłączać taśm ledowych bezpośrednio do gniazdka elektrycznego zasilanego napięciem 230V. Może spowodować to uszkodzenie Twojej ledowej instalacji oświetleniowej, a nawet stworzyć realne zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia.

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl