INTELIGENTNY BUDYNEK + DOMOTICZ. CZĘŚĆ 2

Dodawanie modułów Blebox do sieci WiFi oraz systemu Domoticz.

Słowami wstępu pragniemy Wam przekazać, że bardzo cieszymy się zainteresowaniem jaki miał nasz krótki artykuł:
INTELIGENTNY BUDYNEK : BLEBOX + DOMOTICZ. CZĘŚĆ 1

Jak obiecaliśmy, rozwijamy temat chociaż minęło sporo czasu od pierwszego wpisu – tym razem obiecujemy, że pojawi się wiele nowych części tej serii w dużo krótszym czasie.

W dzisiejszym poradniku opiszemy krok po kroku podłączenie modułu Blebox, instalację aplikacji wBox oraz dodanie modułu Blebox do systemu Domoticz.

Z czego będziemy korzystać?

Moduły BLEBOX - Do większości prezentacji wykorzystamy różne moduły tej marki.

Raspberry Pi 3 – Ważnym elementem instalacji będzie mikrokomputer Raspberry Pi 3.

Domoticz (oprogramowanie) - Na urządzeniu Rpi została zainstalowana aktualna wersja systemu Domoticz (oprogramowanie jak wspominaliśmy jest darmowe i możecie je pobrać ze strony fttp://www.domoticz.com/downloads/)

Smarfon lub tablet – Przy pierwszym uruchomieniu modułów Blebox przyda się telefon z systemem Android lub iOS

Komputer – Aby ułatwić nam konfigurację potrzebny będzie nam komputer z systemem Windows lub iOs.

Router – Urządzenia będą się komunikować za pośrednictwem sieci WiFi. Dlatego też potrzebujemy Router najlepiej z dostępem do sieci zewnętrznej.


Zanim zaczniemy, chciałbym podkreślić, że poradniki tej serii są poradnikami dla osób, które lubią majsterkować i mikrokomputer Raspberry Pi nie jest dla nich totalną nowością.

Jeśli jesteś zupełnie nowym użytkownikiem Raspberry Pi i systemu Domoticz proces ten może Ci zająć nieco więcej czasu, jednak pamiętaj - jesteśmy po to, aby Ci pomóc więc pisz do nas śmiało na shop@wroled.pl.

W dalszej części opieramy się już na systemie Domoticz, który został wcześniej zainstalowany na urządzeniu RPI!


1. Podłączenie modułów Blebox

Pierwszym krokiem jest uruchomienie wybranego modułu Blebox.
W tym celu należy przeprowadzić instalację zgodnie z zaleceniami producenta.
Przy każdym module w naszym sklepie (www.wroled.pl/blebox) znajduje się instrukcja obsługi, w której znajdziecie informacje niezbędne do podłączenia urządzenia do źródła zasilania.
Polecamy Wam również film na naszym kanale YouTube gdzie pokazujemy Wam jak podłaczyć moduł wLighBoxS razem z zasilaczem LED, taśmą LED oraz jak pobrać aplikację wBox i dodać moduł do systemu Domoticz.

FILM: 

Po podłączeniu modułu Blebox do źródła zasilania, w sieciach lokalnych znajdziecie nową sieć, która zaczyna się identycznie jak moduł, który podłączyliśmy i zakończony jest numerem seryjnym – np. dla modułu wLightBoxS jest to „wLightBoxS-534sSdasa3ds”

Jeśli podłączyliście już moduł Blebox i widzicie w swoim telefonie lub komputerze, że sieć jest dostępna możemy przejść do połączenia się z modułem i dodania go do sieci lokalnej WiFi.

Dwie drogi, które umożliwiają nam połączenie z modułami Blebox:

a) Połączenie przez smartfon z systemem Android/iOs za pomocą aplikacji wBox.

W tym celu należy wykonać następujące czynności (opieramy się na telefonie z systemem Android):

- Otworzyć w swoim telefonie sklep google

- Wpisać w oknie wyszukiwania hasło „wBox

- Zainstalować aplikację „wBox”

- Przed uruchomieniem zainstalowanej Aplikacji wBox należy rozwinąć listę dostępnych sieci i połączyć się z siecią modułu który wcześniej podłączyliśmy.

- Jeśli nasz telefon połączył się z siecią np. „wLightBoxS-534sSdasa3ds” możemy uruchomić aplikację wBox.

 

- Po uruchomieniu aplikacji wBox nasz moduł powinien być już widoczny w aplikacji i od tego czasu możemy nim już sterować. My jednak przejdziemy do dodania modułu do naszej sieci lokalnej.

- Wybieramy moduł i wchodzimy w ustawienia.

- W menu ustawienia znajdziemy opcję „Połącz” gdzie wyświetla się nam lista sieci dostępnych w otoczeniu modułu Blebox. Należy wybrać naszą lokalną sieć, wcisnąć przycisk „Połącz”, a następnie wprowadzić hasło do naszej sieci.

- Po wprowadzeniu haseł możemy połączyć nasz telefon z siecią domową WiFi.
Urządzeniem możemy sterować jeżeli nasz telefon jest również połączony z siecią domową.
Dodatkowo, jeśli urządzenie Blebox połączyliśmy z siecią WiFi, która ma dostęp do sieci zewnętrznej możemy wyłączyć połączenia WiFi w naszym telefonie, a mimo to będziemy mogli sterować urządzeniem Blebox!
Nie potrzebujemy tworzyć przekierowań portów w Routerze!

Po tych działaniach, należy zalogować się do naszego routera i sprawdzić jaki numer IP został nadany dla modułu BB. Potrzebne jest to nam, aby dodać moduł do systemu Domoticz.

b) Drugą możliwością jest skorzystanie z naszego komputera (jeśli nie chcemy korzystać z telefonu komórkowego i aplikacji wBox). 
W tym celu po podłączeniu modułu do źródła zasilania, rozwinąć listę sieci WiFi i połączyć się z siecią jaką udostępnia moduł.

- Po połączeniu naszego komputera (pracujemy na systemie Windows 10) z siecią modułu należy wejść we „Właściwości sieci”- W dolnej części menu znajduje się rubryka „Serwery DNS Ipv4”gdzie należy przekopiować numer IP podany przy tej rubryce.

- Kolejnym krokiem jest wprowadzenie numeru IP (w naszym przypadku 192.168.4.1) do okna przeglądarki internetowej. Po wprowadzeniu IP i zatwierdzeniu klawiszem ENTER ukaże się nam następujące okno:

 
- Klikamy myszką w napis „ustawienia”, wyszukujemy swoją sieć lokalną WiFi i klikamy w przycisk „połącz” gdzie następnie wprowadzamy hasło do naszej sieci.- Teraz możemy połączyć nasz komputer z siecią lokalną i zalogować się do Routera gdzie znajdziemy numer IP naszego modułu Blebox. W naszym przypadku Router nadał IP dla modułu wLightBoxS „192.168.0.178”.
  1.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym momencie możemy powiedzieć, że urządzenie zostało dodane do naszej sieci lokalnej!

2. Przechodzimy do etapu, w którym dodamy moduł do oprogramowania Domoticz.

W tym celu musimy podłączyć naszą Malinę (Rpi) do źródła zasilania i zalogować się do panelu Domoticz. Nasz Router nadał dla Maliny IP 192.168.0.166, czyli w okno przeglądarki wpisujemy 192.168.0.166:8080, aby dostać się do panelu sterowania Domoticz.

Po wprowadzeniu adresu naszym oczom ukazuje się okno jak na zdjęciu niżej (nie zwracajcie uwagi na wszystkie ikony widoczne na naszym screenie – jest to część innego systemu, o którym wspomnimy Wam kiedyś :) )- W panelu Domoticz otwieramy zakładkę Konfiguracja a następnie wybieramy zakładkę „Sprzęt”.- Kolejnym krokiem jest dodanie nowego sprzętu. W tym celu wprowadzamy Nazwę (u nas jest to Blebox) oraz rozwijamy listę „Typ:”, gdzie wybieramy „Blebox Devices” i klikamy ikonę „Dodaj”.Po tym kroku nowo dodany sprzęt znajdzie się na liście urządzeń.

Jeśli wszystko przebiegło poprawnie wybieramy ikonę „Konfiguracja” i przechodzimy do etapu dodawania naszego modułu.

Przed nami ostatni krok.

W rubryce „Nazwa” wprowadzamy własną nazwę dla modułu Blebox oraz numer IP, który wcześniej pobraliśmy z naszego routera po czym klikamy „Dodaj”

Po dodaniu urządzenie jest już widoczne.

Teraz po wybraniu zakładki „Przełączniki” w menu Domoticz znajdziemy nasz dodany moduł Blebox, którym możemy sterować z poziomu systemu Domoticz!

Na tym etapie kończymy nasz dzisiejszy poradnik! Mamy nadzieję, że ułatwi Wam on pierwszą konfigurację modułów Blebox z systemem Domoticz. Niedługo zamieścimy kolejne artykuły dotyczące możliwych konfiguracji inteligentnego domu. Zapraszamy również na nasz kanał YouTube, gdzie znajdziecie wiele innych poradników. 

Poniżej znajdziecie kolejny film, w którym prezentujemy inteligentne moduły Blebox! 

FILM 1:

 oświetlenie led wroled

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl