Jaką barwę światła zastosować w biurze?
Jaką barwę światła zastosować w biurze?

Jaką barwę światła zastosować w biurze?

Czynnikami które wpływają na skupienie, komfort czy produktywność pracownika jest nie tylko sposób w jaki wyposażymy biuro lecz także rodzaj światła jakie zastosujemy. Barwa oświetlenia oraz jego natężenie wywiera duży wpływ na to jak się czujemy w biurze. Źle dobrane oświetlenie może powodować nadmierne męczenie oczu, mogą wystąpić również problemy z widzeniem.

 

oświetlenie biurka

 

Barwa światła w biurze a potrzeby zatrudnionych

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie komfortowego stanowiska pracy. Aby miejsce pracy było zgodne z obowiązującymi zasadami BHP musi spełniać także normy, które zostały określone w rozporządzeniach Ministra Pracy. Nie wzbudza więc wątpliwości, że wyposażenie biura w oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów.

W czasie pracy każda zatrudniona osoba podczas wykonywania swoich obowiązków powinna wszystko dobrze widzieć tak aby nie sprawiało to wysiłku. Każda osoba musi być w stanie dostrzec szczegóły obserwowanego obrazu. Kluczowe jest to, iż zamontowane oświetlenie nie może powodować uczucia niewygody czy męczenia wzroku.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie biura poprawia wydolność wzrokową, ma to wpływ między innymi na czas w jakim wykonamy powierzone nam zadania. Osoba, której monitor np. będzie odbijać światło słoneczne nie będzie w stanie pracować z tą samą wydolnością co osoba której oświetlenie nie wpływa na widoczność wyświetlanych elementów.

 

Lampy do biurka? Czy lampa do warsztatu?

Projektując plan oświetlenia miejsca pracy należy zwrócić uwagę na to aby pracownik był bezpieczny. Zapewnienie nieodpowiednich źródeł światła może prowadzić do pogłębienia a nawet powstania nowych wad wzroku. Odpowiednia barwa zamontowanego światła przyczynia się do tego, że pracownik może być wydajniejszy i dokładniejszy podczas wykonywania zadań.

Każda temperatura światła wyrażana jest w stopniach Kelvina, możemy wyróżnić trzy barwy światła:

• Ciepła: 2700-3300K

• Neutralna: 3400-5300K

• Zimna: 5400-7000K

Barwę światła można oczywiście modyfikować według własnych potrzeb i preferencji jednakże uznaje się, że najlepszą barwą, którą możemy zastosować jest oświetlenie o barwie neutralnej. Światło to jest najbardziej zbliżone do światła naturalnego i nie męczy ono oczu aż tak bardzo. O ile jest taka możliwość warto w biurze wykorzystać jak najwięcej światła naturalnego (słonecznego).

Barwa oświetlenia do biura


Przy wyborze barwy oświetlenia warto mieć również na uwadze, że światło skrajnie zimne lub ciepłe może przekłamywać kolory co w niektórych pracach mogłoby spowodować dużo błędów czy nieporozumień na przykład w pracy grafika czy w domu mody gdzie rzeczywiste postrzeganie kolorów odgrywa bardzo ważną rolę.

 

Najlepsze oświetlenie pomieszczeń biurowych

Oświetlenie takie jest najbardziej istotne, gdyż to właśnie ono doświetla całe pomieszczenie w którym się znajdujemy, takie lampy zazwyczaj montowane są na suficie w centralnych punktach pomieszczeniowych. Planując położenie biurek należy unikać umieszczania ich bezpośrednio pod źródłem światła ponieważ dzięki temu unikniemy odbijania się światła, które mogłoby spowodować spadek komfortu pracy. W zależności od tego jakie pomieszczenia chcemy oświetlić możemy zastosować różną moc żarówek tym samym dopasowując je do własnych potrzeb.

 

Oświetlenie biurowe led

Dobrym pomysłem może być zastosowanie paneli led czy plafonów, które cechują się schludnym i nieprzesadzonym wyglądem. Dzięki zastosowaniu takich lamp jesteśmy w stanie uniknąć efektu olśnienia.

 

Miejscowe oświetlenie stanowiska pracy

Aby pracownik mógł dostosować oświetlenie do indywidualnych potrzeb warto zastosować miejscowe oświetlenie każdego biurka. Lampka stołowa sprawi, że klawiatura oraz biurko będzie lepiej oświetlone.

W dzisiejszych czasach mamy bardzo duży wybór oświetlenia dzięki czemu każdy będzie mógł dopasować coś dla siebie. Przy wyborze lampy dobrze jest zastosować taką, w której mamy możliwość zmiany kierunku padania światła. Jeśli nie chcemy klasycznych lamp warto wybrać oświetlenie w postaci profili z taśmami ledowymi, które możemy umieścić np. pod monitorem.

Sprawdź naszą ofertę, do wyboru mamy:

Formy płatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl